Американски специалисти са установили в първото по рода си проучване, че физическата активност е полезна за мозъка на децата, пише в. "Дейли експрес". Авторите му от университета на Илинойс са открили, че физическите упражнения подобряват скоростта и връзките между мозъчните неврони. Съществуват редица доказателства, че децата с по-добра физическа активност се справят по-добре в училище.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Какво обаче допринася за по-добрата мозъчна дейност?
Този въпрос са си задали авторите на настоящото проучване. Направеното от тях изследване показва, че при по-активните физически деца се наблюдават по-плътни райони от "бяло вещество"в мозъка, отколкото при тези с недостатъчна физическа активност. Мозъчните райони с повече бяло вещество са важни за вниманието и запаметяването, и са от решаващо значение за свързването на различните части на мозъка, обясняват специалистите. Изследването е първото по рода си, което открива връзка между физическата активност и бялото вещество.
Предишни проучвания са били фокусирани върху специфични структури в мозъка, като например хипокампуса, които участват в запаметяването, и влиянието на физическата активност върху размера и обема им.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
В настоящото изследване д-р Лора Чадок-Хейман и колегите й са установили, че физическите упражнения могат да допринесат и за други благоприятни мозъчни промени, като например да подобрят начина, по който се изпращат сигналите до различни части в мозъка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Настоящото проучване обаче не дава отговор на въпроса дали повечето бяло вещество се изразява и в по-висок коефициент на интелигентност или по-добри академични постижения.