Ню Йорк потъва и за това са виновни неговите небостъргачи. Това са резултатите от ново изследване, в което са моделирани геоложките изменения под града, а след това те са сравнени с с реални, наблюдавани данни, пише ScienceAlert. Научната статия е публикувана в списание Earth’s Future.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Постепенно слягане на земната повърхност възниква, когато меките отлагания се „свиват“ или натоварването върху земята е твърде голямо (както например се случва в Антарктида).
Защо по улиците на Ню Йорк излизат пари през каналите?
Според резултатите на изследването Ню Йорк потъва с 1-2 милиметра годишно под тежестта на небостъргачите. Деформацията може да създаде проблеми за града с повече от 8 милиона души. Това е на първо място нарастващ риск от наводнения, засилен от общото покачване на морското равнище на планетата.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
„Всяка нова висока сграда, построена на крайбрежие, река или езеро, може да увеличи риска от наводнения в бъдеще“, пишат авторите на статията, учени от Геоложката служба на САЩ и Университета в Род Айлънд.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Съвкупната маса на повече от един милион сгради, построени в Ню Йорк, е 764 милиона тона. Оценките включват само масата на сградите и тяхното съдържание, но не и на магистралите, тротоарите, мостовете, железопътните линии и други асфалтирани участъци от Ню Йорк.
Учени предричат мегапотоп в Калифорния
Това създава огромно натоварване на повърхността, като се отчита сложната геология под Ню Йорк, където има много пясък, тиня и глинести езерни отлагания. Оказва се, че Долен Манхатън е най-податлив на слягане. Изследователите предупреждават, че нарастващата урбанизация, включително отводняването и изпомпването на подпочвените води, може само да усложни проблема.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
Подобен проблем е характерен за всички крайбрежни мегаполиси по света. В повечето случаи земята потъва по-бързо, отколкото се покачват морските нива, което означава, че жителите ще се сблъскат с наводнения по-рано, отколкото прогнозират климатичните модели.