Островните видове са застрашени от изчезване, смятат учени
Изследователи от Германия са стигнали до извода, че ендемичните животни, живеещи на островите, са много по-застрашени от изчезване, отколкото техните събратя от континентите. Важна роля за това играе антропогенният фактор.
Островите се смятат за своеобразни „еволюционни лаборатории“: там се развиват най-уникалните видове живи организми – джуджета и гиганти. И едните, и другите се развиват в условията на затворената екосистема на острова, следователно придобиват специфични характеристики. Те стават различни от родствениците си, живеещи на континентите.
Учени от Станфорд: Цивилизацията върви към своя край по-рано, отколкото очакваме
Това например се отнася до изчезнали животни като джуджетата мамут и хипопотам или гигантската видра в Сардиния. На островите малките видове обикновено стават по-големи, докато големите, напротив, стават по-малки. Островните капризи на еволюцията са докоснали навремето навярно дори нашите роднини – Homo floresiensis, вид хора джуджета, които живеели на остров Флорес в Индонезия, наречени хобити заради дребния си ръст.
Учени от Германския център за интегративни изследвания на биоразнообразието и университета „Мартин Лутер“ в Хале-Витенберг (Германия) са изследвали подробно такива видове. Авторите на изследването, публикувано в списание Science, оценили еволюцията на размера на тялото на островните бозайници, като обединили данни за 1231 съществуващи и 350 изчезнали вида от 182 острова (включително такива, които по-късно станали част от континенти) по целия свят за последните 23 милиона години.
Всички масови измирания на Земята са били предшествани от едно и също събитие
Изследователите установили, че тези видове, които в процеса на еволюцията на островите са променили значително размера на тялото си, са по-застрашени от измиране. Впрочем за гигантските видове рискът от изчезване е по-висок, отколкото за джуджетата.
Учените успели да идентифицират и допълнителен фактор, допринасящ за измирането – антропогенен. Изследователите открили ясна връзка между изчезването на островни видове и пристигането на хора в тези райони. Ако на островите пристигали сапиенси, скоростта на изчезване на ендемичните бозайници там се увеличавала повече от 10 пъти.
Въпреки това учените не изключват, че в тези процеси са изиграли роля и някои фактори на околната среда, например изменението на климата, са изиграли роля в тези процеси. Силно изменените островни видове по принцип са по-застрашени от изчезване, отколкото по-„утвърдените“ континентални, затова според изследователите и настоящите ендемични животни също са в опасност. Освен това много от тях вече са на границата на измиране.
ОЩЕ: Размерът не е имал значение: Как метеоритите са погубвали всичко живо
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
Необичайна гробница на маите е открита в Паленке
Признак за интелект. Какво си мислят кучетата, когато накланят глави?
Експлозии на свръхнови влияят на разнообразието от живот на Земята
Теорията с календара се провали. Учените все още не знаят за какво е служил Стоунхендж
Харвардски физик планира експедиция за „извънземен артефакт“, паднал от Космоса
Какви са тези дупки на дъното на Атлантическия океан?
Изгубеният Град на цезарите: в търсене на легендата
Пот от пръста открива рак на гърдата
Невероятни инструменти на 7000 години са открити в Судан
Учени секвенираха генома на Бетховен, но не откриха причината за загубата на слуха
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: застрашени видове острови измиране
Помогнете на новините да достигнат до вас!
Радваме се, че си с нас тук и сега!
Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.
Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.
Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!
И приеми нашата лична благодарност за дарителство.
Банкова сметка
Име на получател: Уебграунд ЕООД
IBAN: BG53UBBS80021021528420
BIC: UBBSBGSF
Основание: Дарение за Actualno.com

Мексикански археолози съобщиха за резултатите от охранителни и спасителни разкопки, проведени в древния град Паленке. Те са открили необичайна...
- Признак за интелект. Какво си мислят кучетата, когато накланят глави?
- Експлозии на свръхнови влияят на разнообразието от живот на Земята
- Теорията с календара се провали. Учените все още не знаят за какво е служил Стоунхендж
- Харвардски физик планира експедиция за „извънземен артефакт“, паднал от Космоса

На 28 март имен ден празнуват всички, които носят името Албена, Баян, Бойка, Бойко, Бойчо, Боян, Бояна, Иларион. Най-оригиналните пожелания...

Сънливостта през деня обикновено се дължи на смущения в съня. Хроничното недоспиване води до един вид "мозъчна мъгла". Под този термин се крие...