Подводни археолози от Университета в Задар са изследвали подводния обект Солине близо до хърватския остров Корчула, където наскоро открили потопено неолитно селище.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Този път под слой от морски седименти изследователите открили път, павиран с камък, по който в древността е било възможно да се стигне от селото до самия остров. Радиовъглероден анализ на дърво, намерено на това място, показва, че селището е съществувало около 4900 г. пр.н.е. Това се съобщава на страницата на Задарския университет във Фейсбук.
Пътят към Атлантида. На дъното на Тихия океан се появиха "жълти павета" (ВИДЕО)
Учените открили това потънало селище преди няколко години, когато изследвали сателитни изображения на района близо до източния бряг на остров Корчула. След това подводни археолози изследвали мястото и открили селище от каменната ера, което след това условно датирали около 4500 г. пр.н.е.
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Тук, на малко парче земя, те открили руините на каменни стени, които са ограждали селището, кремъчни инструменти и други предмети, използвани от местните жители. Според учените паметникът принадлежи към хварската археологическа култура.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Кой е оставил мистериозните мрежи в скалите и на дъното на морето?
Корчула е част от архипелаг в Адриатическо море, който някога е бил част от континента. Крайбрежните долини на Динарските планини започват да се наводняват в резултат на топенето на ледената шапка на Земята след 12 000 г. пр.н.е., а към 6000 г. пр.н.е. архипелагът е достигнал приблизително сегашната си конфигурация.
Още: Създадоха светещи бактерии, помагат за замърсяването
Още: Хомо сапиенс оцелял при смяната на магнитните полюси с древен крем и топло облекло