Учени създадоха модел на живот само със стволови клетки

3141
Учени създадоха модел на живот само със стволови клетки
Снимка: Getty Images/Guliver

Учени от Университета в Кеймбридж създадоха модели на ембриони от миши стволови клетки, формиращи мозък, биещо сърце и основите на всички останали органи в тялото. Това представлява нов начин за пресъздаване на първите етапи на живота, пише "Сай Тех Дейли", предаде БГНЕС.

Екипът от изследователи, ръководен от професор Магдалена Зерницка-Гоец, е разработил модел на ембрион без яйцеклетки или сперматозоиди. Те са използвали стволови клетки - основните клетки на организма, които могат да се развият в почти всеки тип клетки в тялото.

Бащините гени карат плода да извлича ресурси от майката

Учените са открили какъв механизъм регулира притока на хранителни вещества към плода от майката. Статия на тази тема е публикувана в из...

"Просто е невероятно, че стигнахме толкова далеч. Това беше мечтата на нашата общност от години и основен фокус на работата ни от десетилетие и най-накрая го направихме", каза Магдалена Зерницка-Гоец.

Учените са успели да накарат стволовите клетки да "разговарят" помежду си, като са предизвикали експресията на определен набор от гени и са създали уникална среда за взаимодействието им. Стволовите клетки се самоорганизирали в структури, които преминавали през последователните етапи на развитие, докато не се появили туптящо сърце и основите на мозък. Те имали и жълтъчната торбичка, в която се развива ембрионът и от която получава хранителни вещества през първите седмици. За разлика от други синтетични ембриони, разработените в Кеймбридж модели достигат до момента, в който започва да се развива целият мозък, включително предната му част. Това е по-далечен етап от развитието, отколкото е постигнат при който и да е друг модел, получен от стволови клетки.

Според екипа техните резултати могат да помогнат на изследователите да разберат защо някои ембриони не успяват да се развият, докато други продължават да се развиват до здрава бременност. Освен това резултатите биха могли да се използват за насочване на възстановяването и разработването на синтетични човешки органи за трансплантация. Проучването, което е резултат от повече от десетилетие изследвания, е публикувано на 25 август 2022 г. в списание Nature.

"Нашият модел на миши ембрион развива не само мозък, но и биещо сърце, всички компоненти, които продължават да изграждат тялото", казва Зернишка-Гоец, професор по развитие на бозайници и биология на стволовите клетки в катедрата по физиология, развитие и неврология в Кеймбридж.

Изумително видео: Как става зачеването и развитието на бебето

В днешно време почти няма тайни пред учените и лекарите, които знаят повече от всякога какво се случва с един човешки живот от първите ...

За здравословното развитие на човешкия ембрион е необходим "диалог" между тъканите, които ще формират ембриона, и тъканите, които ще свързват ембриона с майката. Три различни типа стволови клетки започват да се формират през първата седмица след оплождането; един от тях в крайна сметка ще се развие в телесни тъкани, докато другите два подпомагат развитието на ембриона. Един от тези извънезикови типове стволови клетки ще се превърне в плацента, която свързва плода с майката и осигурява кислород и хранителни вещества. Вторият е жълтъчната торбичка, в която расте ембрионът и откъдето получава хранителни вещества в началото на развитието си.

Макар че настоящото изследване е извършено върху миши модели, изследователите разработват подобни човешки модели с потенциал да бъдат насочени към генерирането на специфични видове органи.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Смяна на времето 2024: ето кога минаваме към лятно часово време

Топенето на ледниците ще скъси годината на Земята (ВИДЕО)

България е домакин на най-мащабната конференция за подобряване и управление на бизнес процеси в региона

Три кодекса на ацтеките, които описват цялата им история, са намерени в частна колекция

Невероятно откритие: Намериха останки от древен гигантски делфин на 16 милиона години (ВИДЕО)

Откритие на 1,6 милиона години променя това, което знаем за човешката еволюция

Археолози откриха римските стени на Нарбон

Учени: Хората предават два пъти повече вируси на животните, отколкото обратното

Защо спиралата на ДНК почти винаги е усукана надясно?

Проучване: Кучетата разпознават думи, свързани с определени предмети

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com