Учени от университетите на Ватерлоо и Гранада изследвали ефекта на кофеина върху динамичните зрителни умения и стигнали до заключението, че той повишава вниманието и точността при откриване на движещи се обекти и подобрява времето за реакция. Изследването е публикувано в списание Psychopharmacology.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Според пресслужбата на Университета на Ватерлоо към момента на изследването учените вече са знаели, че кофеинът увеличава скоростта на бързите движения на очите, и са искали да проучат как точно кофеинът подобрява визуалната обработка и улеснява откриването на движещи се обекти. За да направят това, те тествали динамичната зрителна острота.
Така в продължение на два дни половината от участниците в изследването приемали капсула с кофеин, а другата половина - плацебо. След това участниците преминали компютърен тест, при който била измервана динамичната зрителна острота преди и час след приемането на кофеин. Било отбелязано, че в ежедневието участниците пият малко напитки, съдържащи това вещество.
Изследователите открили, че участниците, които приемали кофеин, са показали по-голяма точност и по-висока скорост при идентифициране на движещи се стимули. Веществото имало положителен ефект върху вземането на решения, скоростта на движение на очите и способността да се разграничават обекти, които слабо се различават по яркост от фона. Така изследователите заключили, че употребата на кофеин повишава бдителността и чувството за бодърстване.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Според д-р Кристин Далтън от Университета на Ватерлоо употребата на кофеин повишава бдителността и чувството за будност, което е особено важно за решаване на ежедневни задачи: шофиране, колоездене, спортуване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна