"Доган е по-важен от Конституцията": Процесите в ДПС през погледа на Мехмед Юмер (ВИДЕО)

15 юли 2024, 19:30 часа 6840 прочитания 0 коментара

"Всички се питаме това "ново начало" какво означава - вътре в ДПС или извън ДПС". Така в Студио Actualno Мехмед Юмер – политически наблюдател, анализатор, журналист и познавач на процесите в ДПС - коментира възможността Делян Пеевски да сформира своя собствена партия.

Още: "Арестът на кмета на Варна беше дефибрилатор за "Продължаваме промяната - Демократична България" (ВИДЕО)

Още: "Разбирам, че това е политически пиар": Десислава Иванчева пред Actualno за освобождаването си (ВИДЕО)

Защо Доган е вечен - впускане в историята

По думите му, въпросът с лидерството така и не е бил решен след оттеглянето на Ахмед Доган от активната политика. "Партията не върви, защото е неразривно свързана с лидера си. Защото тя има своето начало още от нелегалния период – лошите години на 84-85' с насилствената смяна на имената. Културата на гражданското общество отсъства преди 1989 г. В смесените региони хората са здраво приковани, и то доволни от привързаността си към земята и благата, които получават. Но нито политическата култура, нито гражданската се издига. И когато в нелегалния период оформят какво искат – опазване на културната идентичност, връщане на имена, език и т.н. – това се превръща в тяхната кауза на фона на натиска, наречен „Възродителен процес“. Проблемът е, че малцинствената група не може да различи, че Конституцията е гарант и пазител на етнокултурната идентичност. Те виждат в лицето на Доган и ДПС истинския гарант", каза Юмер и потвърди, че "Доган на места е по-важен от Конституцията".

Още: "Пари и структури": Какво ДПС искат Доган и Пеевски? Анализ на проф. Анна Кръстева

Още: Иванчева е символ как се стоварва законът: Адв. Емил Георгиев с прочити по знаковото дело (ВИДЕО)

Още: "Искам да оставя следа тук и сега": Здрава Каменова в Студио Actualno (ВИДЕО)

Снимка: ДПС

Проблемът Пеевски

Според него Делян Пеевски иска "нещата да се случват тук, сега, на политическата сцена. И след като той беше избран като феномен - всички гласуваха за него, явно показа аршина, според който трябва да скачат в новата ситуация. Явно това не се угоди на мнозина".

Още: Ще има ли небостъргачи и как ще се паркира в София: Отговорите от арх. Росица Николова (ВИДЕО)

Още: Пожарите и бичът на немарливостта: Проф. Емил Гачев коментира в Студио Actualno (ВИДЕО)

Още: Най-яките вицове за ДПС, които чух

Какви интереси се настъпват вътре в ДПС, че да има конфликт; как се заражда любовта между Доган и Пеевски и защо вече я няма - гледайте във видеото.

Още: Пожарите, сушата, трагедията - къде бъркаме? Отговорите от Юлиян Попов (ВИДЕО)

Още: Опасно високи температури: Реалните проблеми и решенията според д-р Зорница Спасова (ВИДЕО)

Водещ: Мирослав Димитров

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес