Прекрасно! Сребро за България от Европейското по ускорен шахмат

5277

Гросмайстор Антоанета Стефанова завоюва сребърен медал на Европейското първенство по ускорен шахмат за жени, което се проведе в Монте Карло. Българката завърши 11-кръговата надпревара с 8,5 точки след шест победи, пет ремита и нито една загуба.

Стефанова остана на косъм от шампионката

Стефанова остана само на половин пункт от шампионката Александра Костенюк. Рускинята, която защитава цветовете на Швейцария, осъществи дубъл в рамките на 48 часа. В петък тя спечели и европейската титла в блица. Точно партията между двете бивши световни шампионки до голяма степен реши съдбата на първото място.

ПРЕДНИ ДНИ: Българките останаха на косъм от топ 5 на Европейското по блиц, Стефанова - най-напред

Пас към миналото

Антоанета направи ремита с първата и третата

Родната състезателка може да съжалява, че не успя да я спечели. Срещата им от деветия кръг завърши реми, въпреки че в ендшпила играещата с черните фигури българка имаше сериозно позиционно предимство. Бронзовото отличие стана притежание на германката Елизабет Петц, която също събра 8,5 точки. В последния кръг Пец и Стефанова направиха реми, докато Костенюк победи с белите украинката Анна Ушенина, за да си осигури златото.

Добро класиране за другите българки, Нургюл е седма

Другите ни представителки на Европейското първенство също приключиха с много добро класиране. Нургюл Салимова е седма с 8 точки. Белослава Кръстева, която дишаше във врата на лидерките след първия ден, зае 21-вото място със 7 точки, а с 5,5 Виктория Радева е на 55-а позиция. В европейския шампионат в Монте Карло участие взеха 116 шахматистки.

НАСКОРО: Прекрасно: Антоанета Стефанова завърши в топ 10 на Световното по блиц шахмат!