Сребро и бронз за България от Европейската купа по джудо в Рим (СНИМКИ)

1413
Снимка: Bulgarian Judo Federation

Страхотен успех за българското джудо на Европейската купа в Рим! Георги Граматиков се окичи със сребърен медал в категория до 81 кг, а Борис Георгиев спечели бронза при 100-килограмовите. Двамата ни представители завоюваха отличията пред погледа на треньора Ганчо Дойков.

Граматиков

Граматиков постигна 5 победи, а на финала отстъпи пред Тициано Фалконе с ипон. На старта състезателят на „Локомотив“ (Сф) се наложи над Гаетано Палумбо, после срази с вадзари Замадин Паладо (Азербайджан), както и французина Арно Арегба. След това постигна победи срещу двама италианци – Брайт Медалон и Леонадро Кастиглия. Това е първи медал за Георги при мъжете. През миналата година той взе бронз на Европейското до 23 г.

ОЩЕ: Страхотен успех: Бронз за Марк Христов на турнир от Големия шлем (СНИМКА)

Борис Георгиев заслужи третото място, след като в малкия финал надделя над германеца Килиан Капелмайер. Състезателят на "Арена спорт" (Пловдив) започна с две победи – срещу Даниел Акогли (Италия) след златна точна в продължението и Килиян Камелмайер (Германия), а на полуфинала загуби в продължението от Хари Ловел (Великобритания), бронзов медалист от игрите на Британската общност от 2022 година. Борис се върна на татамито след дълго лечение на травма, а отличието е първо за младия ни талант след 2021-ва, когато взе сребро на Големия шлем в Ташкент.

Георгиев

И кадетите ни спечелиха два медала, но от Европейската купа в Загреб, на която стартираха близо 900 участници. Надие Жаафар и Емил Вълчев грабнаха по един бронз в своите категории след пет победи.