Станимир Беломъжев отново атакува световния връх в ски ориентирането

4282

Двукратният световен шампион Станимир Беломъжев отново ще атакува световния връх в ски ориентирането на започващото тази седмица Световно първенство в Австрия. Тачо ще представя България на шампионата на планетата заедно с още три момичета - Антония Григорова, Андрея Дяксова и Калина Недялкова.

Започва Световното първенство по ски ориентиране 2024

Световното първенство по ски ориентиране започва със спринт във вторник (23 януари). Именно това е дистанцията, на която Беломъжев стана втори в Европа през 2023 година. След това шампионатът в Австрия продължава с преследване в сряда (24 януари), средна дистанция в петък (26 януари) и смесена щафета в събота (27 януари).

Станимир Беломъжев устремен към трета световна титла

Станимир Беломъжев спечели двете си световни титли на средна дистанция през 2017 и 2022 г. Най-сериозната конкуренция за българина са състезателите от скандинавските държави - Швеция, Норвегия, Финландия, както и Швейцария. Всяка от тези нации ще бъде представена от 6 до 8 състезатели. Общо в състезанието ще участват 68 мъже.

Станимир Беломъжев

Антония Григорова отново на старт за България

При жените също ще бъде интересно, тъй като на старт застава трикратната ни участничка на олимпийски игри в ски бягането - Антония Григорова. Тя има няколко призови класирания в ски ориентирането на големи форуми, включително и в отбор със Станимир Беломъжев в смесените щафети.

Андрея Дяксова прави крачка от девойките към жените

Андрея Дяксова е една от младите надежди на българското ориентиране, която е записала редица силни класирания през годините. През 2023-а Андрея стана пета в света при девойките до 23 години, а сега ще се състезава при жените. Другата състезателка - Калина Недялкова, е и национална състезателка по ски бягане, дъщеря на дългогодишния старши треньор на националния отбор по ски бягане Пламен Недялков.

Андрея Дяксова

Още шестима българи ще се състезават при подрастващите

Треньор на националния отбор по ски ориентиране на България е Иван Беломъжев - баща и личен треньор на Станимир. Успоредно със Световното първенство за мъже и жени ще се проведат и Световното първенство за младежи и Европейското първенство за юноши и девойки, като и в двата шампионата има български състезатели. На Световното за младежи ще участват Димитър Димитров, Лазар Миланов и Ясемин Занкова, а на Европейското за юноши - Светлозар Колев, Антон Капсъзов и Рая Христова.

ОЩЕ: (Не)възможният шампион: Станимир Беломъжев (ВИДЕО)