С рубриката си "Културата е бъдещето" българското сопрано Соня Йончева инициира важен обществен разговор в България и по света за научно доказаната полза от това децата да се занимават с изкуство – като част от образованието си, в свободното време, за развитие на интереси и умения за цял живот. В поредица от кратки онлайн видеа Йончева – самата тя майка на две деца и човек, занимаващ се с изкуство от дете – информира съвременните родители, учители, институции за някои от най-важните полезни въздействия на културата за формиране на характер, нагласи и компетенции в подрастващите.
Защо децата трябва да познават класическата музика
В първото видео оперната прима запознава аудиторията с три основни причини, поради които трябва да запознаем децата с класическа музика:
Още: Поразителният виртуоз Сергей Крилов пристига начело на Литовски камерен оркестър на 20 май
Първо: подобрява концентрацията и продължителността на вниманието, което означава, че може да помогне на децата да се съсредоточават по-добре по време на уроците – като четене, учене или решаване на задачи чрез намаляване на разсеяността;
Второ: насърчава творчеството и въображението чрез създаване на умствени истории, визуални материали или емоции, които засилват креативното мислене;
Трето: поддържа двигателната активност и координация, особено по време на изучаване на инструменти чрез развиване на фината моторика, сръчността и чувството за време.
Всичко това е пряко свързано с умственото и физическо развитие.
По време на международния месец за осведоменост по въпросите на психичното здраве (май) и в навечерието на обичания от всички ден на детето (1 юни) Соня Йончева отговаря на въпроса как да се започне с всичко това: тя съветва родителите да заведат децата си на мюзикъл, куклен театър или концерт, съобразен с възрастта им.
Нужда от масов достъп до изкуство и култура
Снимка: Getty Images
Редица изследвания в годините доказват несъмнените ползи за отделното дете, за цели поколения и за обществото като цяло от това подрастващите да имат масов достъп до изкуство и култура. Това не само дава шанс на част от тях да развият талантите си, да разгърнат пълния си потенциал и дори да станат даровити артисти, но дори и тогава, когато няма да се превърне в тяхно професионално поприще, то поне със сигурност полага основите на дисциплина, отговорност, работа в екип, справяне със общественозначими негативни тенденции като насилие, психично страдание, социално изключване, зависимости към екранно време и психотропни вещества, създаване на усещане за смисъл, цел и вдъхновение за развитие на умения и таланти – особено във времена на военни конфликти и социално напрежение.
Соня Йончева записа първото видео от поредицата си в Ню Йорк, където се подготвя за дебют в "Дама Пика" от Чайковски на сцената на Метрополитън опера. След това оперната прима се завръща в Европа за поредица от участия в Париж, Мюнхен, Виена, Сантандер и много други престижни сцени. Припомняме, че кулминацията на нейната продуцентска и артистична дейност за годината е "Гала в София 2025" на 28 и 29 август, когато тя ще пее пред близо 10 000 души на площад "Св. Александър Невски" в духовното сърце на българската столица със световните тенори Виторио Григоло, Хосе Карерас и Пласидо Доминго.
Още: Световният конкурс "Опералия" ще се проведе в България за първи път
А между 20 и 26 октомври по нейна покана българската столица ще домакинства най-престижния световен оперен конкурс "Опералия", който е дал летящ старт и на нейната собствена международна кариера. Това са проекти, с които Соня Йончева цели да създаде празничност и предпоставки за обединение между хората, както и да даде перспективи за подкрепа на таланта на младите поколения оперни певци.
Билетите за "Гала в София 2025" са налични ТУК.