В България Конституционният съд е побългарен през собствената му практика и маргинализиран. Това заяви пред БНР адв. Миахил Екимджиев.
Още: Кирил Петков: Тече специална операция за завладяване на ПП
По думите му Конституционният съд, философски, е най-висшият съд, пред който ние, гражданите - като суверен, можем да изправяме нашите представители в парламента, когато те нарушат обществения договор. Той обясни, че КС е маргинализиран благодарение на ограничения кръг субекти, които могат да го сезират, тъй като и този път нашите избраници са ни лишили от правото на индивидуална жалба.
Още: ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ направиха Атанасова и Белазелков конституционни съдии с 9-годишен мандат
Още: Румен Христов: България трябва да отстоява вижданията си по казуса със Скопие
Членовете на КС трябва да са изключителни юристи
Екимджиев изтъкна ключовото значение на КС за демократичните процеси в правовата държава. Според него неговите членове трябва да са изключителни юристи с несъмнен интегритет, ерудиция и доказани качества, както морални, така и професионални.
Изборът на Десислава Атанасова за конституцонен съдия - скандален
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Симеон Дянков: Банките и туризмът ще бъдат най-облагодетелствани от влизането ни в еврозоната
Още: Какво става в "Продължаваме промяната"? Емилия Милчева за трусовете и сценариите (ВИДЕО)
Той определи изборът на Десислава Атанасова от ГЕРБ за конституционен съдия като скандален. По думите му Атанасова е в тежък конфликт на интереси, защото е участвала в приемането на стотици закони от 2009 г. насам. Прагматично погледнато, този Конституционен съд е достигнал дъното и въпреки несъмнените ѝ качества, тя не би могла съществено да допринесе за неговата деградация, допълни адвокатът.
Десислава Атанасова и Борислав Белазелков са много различни, но начинът, по който бяха излъчени, е много идентичен - без обсъждане и без други номинации, поясни Екимеджиев. Според него това показва как ще бъдат излъчени членовете на ВСС и на регулаторите.
Още: Киселова: Студентите са разочаровани от номинацията на Атанасова за конституционен съдия
Още: Кабинетът увеличи заплатата на Спецов
Още: След като казаха "А", да кажат и "Б": Зам.-кмет търси къде е мафията