Атанас Славов: Бих подкрепил премахване на фигурата на главния прокурор, ако има мнозинство

09 юни 2023, 19:22 часа • 1277 | прочитания

Има очакване в българското общество, че правосъдието наистина ще е правосъдие и трябва да отговорим на това очакване. Начинът да се отговори е с промяна на Конституцията и това да е съобразено с европейските и международни стандарти. Това заяви в "Още от деня" по БНТ правосъдният министър Атанас Славов.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

"Има два подхода за фигурата на главния прокурор. По-радикалният - тази фигура да се махне изобщо, другият подход е да се запази под някаква форма институцията, но да се изпълни с много съдържание", каза той, като допълни, че е приложим по-умереният подход, но би подкрепил по-радикалният, ако има мнозинство.

След 14 часа дебати: ВСС продължава заседанието за отстраняването на Гешев в понеделник

Славов е изненадан, че Иван Гешев има желание да бъде изслушан в НС е да представи пред депутатите конкретни казуси, да изкара производства, които дълго време са държани висящи и то производства за корупция по високите етажи на властта. "Интересно е кое е онова, което е обърнало тактиката на главния прокурор, че иска да споделя с парламента", заяви министър Атанас Славов.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Правосъдният министър увери още, че на следващото заседание на ВСС ще обсъдят твърденията за натиск срещу хората, които са внесли иска за отстраняване на Гешев. Ще бъде обсъден и въпросът за заплашителното писмо, което е било връчено на главния прокурор.

"То е връчено на летището, във ВИП зоната. Стана ясно, че преносител на това писмо е бил служител на прокуратурата, който вероятно не е бил запознат със съдържанието на писмото, получено в плик. Но самият факт, че служител носи това съобщение, очевидно, дадено от външен човек, също е много сериозен сигнал за скритите начини за въздействие и влияние на държавното обвинение", каза Славов.

Той обяви, че е получил искане от Антикорупционен Фонд да се обсъди цялата ситуация с известия ресторант "Осемте джуджета". "Предстои да обсъдим с колегите как да действаме. Тогава, когато се обсъжда натиска в съдебната система, това е естественият момент да се постави въпросът с тези зависимости, които дълги години са били култивирани от някакви мрежи на влияние в и около съдебната власт", каза Славов.

Смята, че сега като се разплетат всички форми на зависимост и влияние в системата, все повече магистрати, прокурори и следователи ще излязат с лицата си и ще поискат промяната да се случи отвътре.

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Според министъра на правосъдието съдът в най-висока степен е независим и в най-висока степен неподатлив на политическо влияние.

Славов обеща до половин година да постигне първите успехи в съдебната реформа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес