Бюджетна комисия реши: 9% ДДС и за вестници и списания

5074
Бюджетна комисия реши: 9% ДДС и за вестници и списания
Снимка: Actualno.com

Ставката от 9% вместо 20% ДДС да стане постоянна, а не временна и с нея да се облагат книги, бебешки храни, вестници и списания.

Това предложение гласува бюджетната комисия на второ четене в закона за ДДС. В подкрепа на добавянето на вестниците и списанията към книги и детски храни гласуваха депутатите от ГЕРБ, БСП, ДПС и "Български възход", а "Възраждане" и "Продължаваме промяната" се въздържаха.

До момента по-ниската ставка бе временна - до края на тази година, и се отнасяше само за книги и детски храни.

Част от мотивите към предложението са:

  • навсякъде в Европа, с изключение само на три държави, има подкрепа за печатните издания;
  • по време на ковид кризата, търсенето на печатните издания се увеличи;
  • хората в малките населени места разчитат на печатни издания;
  • издателите са в тежко положение.

Книгите и в момента бяха с намалена ставка, но до края на тази година. Аналогичен е и казусът с облагането на бебешките храни. Бюджетна комисия реши и тяхното облекчено облагане да стане постоянно, а не временно, допълва в. "24 часа".

По време на кратката дискусия , зам. финансовият министър Людмила Петкова обясни, че от по-ниското облагане на книги, вестници, списания и бебешки храни, бюджетът ще се лиши от общо 16 млн. лв., от тях 3 млн. са от намалената тежест на периодичния печат.

ОЩЕ: Вдигат двойно прага за регистрация по ДДС след зелена светлина от Брюксел

Депутатът от ПП и бивш финансов министър Асен Василев предложи мярката да се отнася само за вписаните в регистъра на печатните издания към министерството на културата, където има пълни данни за собствеността на изданията, за да няма злоупотреби.

Любен Дилов от ГЕРБ защити издателите от съмненията, че намаляването на косвения данък може да не доведе до намаляване на цената. Той бе категоричен, че сега въпросът е да бъдат защитени издателите от фалит, заради инфлацията.

„Хартията е поскъпнала от 970 на 2000 лв. , тя е маркова стока, а основен вносител е Русия и Украйна, в момента печатните издания са изправени пред фалит, затова ЕС не случайно намали ДДС за периодичния печат до 5%“, заяви Дилов. Той бе категоричен, че тази мярка е за защита на информацията и на правото на хората да бъдат предпазени от фалшиви новини. А по отношение на регистрите, Дилов обясни, че ако те няма в регистрите, ти не си легитимен издател, големите вериги и разпространители не те продават, така че при периодичния печат и при книгите, регламентите са ясни и строги, за разлика от сайтовете, където собствеността не винаги е ясна.

Зам. финансовият министър Людмила Петкова пък направи три важни уточнения. Първото е, че европейската директива допуска по-ниско облагане на вестници и списания, но тя се отнася за самата доставка, а не за доставчика, тъй като иначе може да се допусне дискриминация например ако издателят е чуждестранно лице. Второто важно уточнение бе за това, че рекламата в периодичните издания остава с 20% и за нея по-лекото облагане не се отнася. Третото уточнение бе, че тъй като тази временна мярка досега е насочена към подпомагане на издателите няма да се прави разлика между облагане с хартиен и електронен носител.

В началото на тази година, бе променена европейската директива, която от 2006 г. насам определяше правилата за данъка в ЕС. В измененията се подчертава необходимостта да се избягва големият брой намалени ставки поради бюджетни причини, а също и заради принципа на равно третиране.

На държавите членки вече ще бъде позволено да прилагат максимум две намалени ставки, с размер, не по-малък от 5%, за доставка на стоки или услуги по максимум 24 точки от списъка в приложение III към Директива 2006/112/ЕО.

В допълнение към двете намалени ставки държавите членки вече могат да приложат и намалена ставка, по-ниска от минимума от 5% (т. нар. свръхнамалени и нулеви ставки), и освобождаване с право на приспадане на ДДС, начислен върху входящите ресурси, за 7 категории стоки и услуги, включени в списъка. Сред тях са вестниците и книгите. Членките на ЕС сами могат да избират между стоките и услугите, но за тях трябва да се счита, че покриват основни нужди, а именно свързани с доставката на храни, вода, лекарства, фармацевтични продукти, продукти за здравето и хигиената, превоза на хора и определени културни стоки- книги, вестници, периодични издания. Подчертава се, че на държавите членки ще се даде необходимото време, за да се приспособят към посочените ограничения.

Във въпросния списък влизат доставка, включително заемане от библиотеки, на книги, вестници и периодични издания на физически носители. Изрично се споменава, че тази доставка може да бъде извършвана на хартиен носител, по електронен път или и двете (включително брошури, листовки и подобни печатни материали, детски книги с илюстрации, карти и др.). Те обаче трябва да са различни от публикации, които са изцяло или основно предназначени за реклама, или такива, които са изцяло или основно съставени от видеосъдържание или музикално аудиосъдържание.

Радио- и телевизионните предавателни услуги и разпространението в интернет на такива програми, предлагано от доставчик на медийни услуги, също може да не се таксува с допълнителен данък.

На бюджетна комисия: Не мина забраната за износ на руски петрол

Комисията по бюджет и финанси не одобри законопроекта, с който се забранява износът от България на суров нефт и нефтопродукти с произхо...

Включени са още фармацевтичните продукти, използвани за медицински и ветеринарни цели, включително противозачатъчни и дамски санитарни материали, медицинско оборудване и защитни средства, превоз на пътници и транспорт на придружаващите ги стоки като багаж и велосипеди. Допуска се намаляване на ДДС и за билети за шоуспектакли, театри, кина, изложби, концерти, музеи и т.н.

16 години продължават опитите на издатели, печатари, сдружения на учени и писатели и дори на отделни партии у нас да свалят ДДС за вестниците. Различни бяха аргументите, с които предложенията за по-нисък данък за вестниците се отхвърляха. Основният - по-малката ставка не сваляла цената за крайния потребител, което било целта. Факт е обаче, че натоварването на печатните издания с ДДС увеличава тази цена.

Друг аргумент бе, че данък с различни ставки се администрира трудно, казват всички финансови министри досега. Но как в другите държави от ЕС данъчната администрация се справя не с една или две, а с няколко различни ставки, а у нас се оказва невъзможно? А и данъчните измами през ДДС са еднакво чести и справянето с тях не зависи от размера на облагането. Останалите също ще поискат намаление, бе друг от използваните аргументи за такова облекчение. Само че вече такива изключения са направени за туризма, книгите и някои бебешки стоки.

Стъпка за намаляване на ДДС за печатните издания, но само за книгите бе направена през 2020 г., когато ставката бе свалена от 20 на 9%, но вестниците продължават да се облагат с целия размер на данъка, еднакъв с този на цигари, алкохол и повечето стоки и услуги.

Снимката е архивна.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

ПП-ДБ: ЕК започна наказателна процедура срещу България заради четири партии (ВИДЕО)

Първан Симеонов: На ПП-ДБ ще им се ослади да са в опозиция известно време

За коалицията с ГЕРБ: Лена Бориславова даде обяснение

Свалянето на Желязков е отклоняване на вниманието от пуделите и контрабандистите: Говори Даниел Митов

Божанков: Подчинение ГЕРБ в наше лице няма да срещнат

Последен парламентарен контрол преди изборите 2 в 1

Кирил Петков: Росен Желязков не беше свободен

Димитър Гърдев е единственият депутат от България на най-големия форум на консерваторите в света

"Цялата работа изглежда силно съмнителна": Журналист с важни въпроси по случая с Агенция "Митници"

Николай Денков: Трябва да обвинят пудела, че има пачки

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика