Ако Европейската комисия предвижда изключения за отделни държави от общото ембарго за вноса на руски петрол, България би искала да се възползва от тях. Това обяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев в интервю за "Капитал".
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
Изказванията на Василев бяха публикувани на 4 май - деня, в който председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен предложи в Европейския парламент държавите членки да спрат доставките на руски нефт от ноември, а на руски горива - от края на годината. "Капитал" са провели разговора с финансовия министър преди обявяването на мярката, залегнала в шестия пакет от санкции на ЕС срещу Русия.
"България може чисто технологично без руски петрол, но това би оскъпило значително горивата. От тази гледна точка, ако ЕК предвижда изключения, ние бихме искали да се възползваме от тези изключения, тъй като това е в най-добрия интерес на българските потребители, българските превозвачи и българския народ като цяло", казва Асен Василев.
"Ако има твърда европейска позиция "спираме всичко за всички" - е едно. Но ако има изключения, ние ще се възползваме от правото си да ползваме същото изключение", добавя той.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Унгария и Словакия ще получат подобни изключения - те подкрепят ембаргото, но ще се нуждаят от "преходен период" заради зависимостта си от руския петрол. Двете страни ще могат да купуват петрол от Русия до края на 2023 г. по силата на съществуващи договори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Към момента няма официално изявление от ЕК относно евентуално желание на България да се възползва от изключенията от ембаргото. AFP и Euractiv цитират официални лица от ЕС, пожелали анонимност, които казват, че България и Чехия също може да поискат специално изключение от общото решение.
Припомняме, че руската компания "Газпром" вече спря износа на природен газ към две страни от ЕС - България и Полша.