България е сезирала редица институции на Европейския съюз заради "репресивно законодателство" в Северна Македония по отношение на българския етнос в страната. Това заяви служебният министър на външните работи Николай Милков пред Bulgaria On Air в събота.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Той говори след закриването на българския културен клуб "Иван Михайлов" в Битоля на 22 март. Това се случи, тъй като законът в съседката ни бе променен, така че сдружения със спорни имена да се закриват. Критиците на измененията посочиха, че всичко е създадено с цел българските културни клубове в РСМ да станат мишена.
ОЩЕ: Нито един български клуб в Северна Македония не поиска да смени името си
Въпреки уверенията, които България е получила, промените в този закон не са били съгласувани от Скопие с Венецианската комисия към Съвета на Европа, обяви Милков.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
"Ако този закон беше прегледан от Венецианската комисия, както е редно и както ни бяха обещали, то нямаше да се стигне до приемането на това законодателство. Това, че беше прието така, бързо доведе и до последващи действия, които са следните - от над 17 000 регистрирани организации в РСМ първите две, с които създадената комисия се захвана, бяха българските две организации", каза министърът, визирайки клуб "Иван Михайлов" в Битоля и "Цар Борис III" в Охрид.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Милков е убеден, че законът е насочен изключително и само срещу клубовете на местните македонски българи. "Това е репресивно законодателство, което има конкретен адресат и конкретна цел", допълни той.
Министърът апелира българите в Северна Македония да не се страхуват и да подават сигнали за нередности както до властите в Скопие, така и до международните институции.