Депутатите приеха промени в Закона за обществените поръчки на второ четене.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Миналия петък парламентът гласува част от предлаганите в закона изменения. С някои от приетите тогава текстове бяха повишени стойностните прагове за възлагане на обществени поръчки.
Днес народните представители гласуваха изменения в раздела, свързан с координиране на контролните практики. Досега в закона беше записано, че се създава постоянно действащ експертен съвет за сътрудничество с участието на представители на Сметната палата, Агенцията по обществени поръчки и Агенцията за държавна финансова инспекция.
Още: Правителството с промени в Закона за обществените поръчки
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
С приетите промени се създава постоянно действащ експертен консултативен съвет към министъра на финансите с участието на представители на Министерството на финансите, Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за държавна финансова инспекция и Изпълнителната агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“. За участие в работата на съвета се канят и представители на Сметната палата. При необходимост в заседанията на съвета могат да се привличат представители на други институции с компетентност по обсъжданите въпроси.
Още: Частните болници ще купуват лекарства без обществени поръчки
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Съветът анализира прилагането на закона и издава насоки с цел уеднаквяване на практиката на методическите, контролните и одитните органи. Насоките са със задължителен характер за прилагане от всички органи, осъществяващи контрол по възлагането на обществени поръчки, включително и тези включени в системата за управление и контрол на средствата от Европейския съюз. Съставът на съвета се определя със заповед на министъра на финансите, а дейността му се урежда с правила, утвърдени от министъра на финансите.
Още: АДФИ откри нарушения в поръчки за ремонти на пътища за над 710 млн. лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Част от гласуваните текстове бяха относно дефиниции за екологични изисквания и изключителни обстоятелства, предаде БТА. Някои от разглежданите законодателни предложения бяха свързани с доставки на монетни заготовки за евромонети, което предизвика дебат във връзка с отхвърления от парламента референдум за запазване на българския лев.
Законът влиза в сила в двумесечен срок от обнародването му в „Държавен вестник”, с изключение на някои текстове.