Запазването на стария бюджет е доста умен ход от страна на служебното правителство. Ако бяха внесли какъвто и да е бюджет, щеше да се стигне до наддаване от политическите сили. С този бюджет може да се задържим до април, след това трябва да се внесе нов. Това каза бившият министър на финансите Симеон Дянков в ефира на Нова телевизия.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
„В бюджета за тази година има много разходи за инфраструктурни проекти, които не се изпълняват и с тях може да се покрият социални плащания. Но затова казвам до април, тъй като след това ще трябва да се покрият и тези разходи“, обясни финансистът.
По думите му минималната работна заплата трябва да се увеличи. „Има възможност от 710 лева тя да стане 850 лева с решение на парламента. Това няма да събори бюджета“, каза Дянков.
Попитан ако той е финансов министър в момента какво би направил, той отговори, че би направил точно това – да запази сегашния бюджет. Според него някои от социалните плащания могат да се вдигнат още сега, а огромните плащания за бизнеса, като енергийни помощи, може да се фокусират само върху бизнеса, които използва много енергия и с тези пари да се покрият социални плащания.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
„Този удължен бюджет изглежда като доста богата пица. Проблем е инфлацията. Изглежда, че имаме много, но инфлацията го изяжда“, заяви бившият финансов министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Дянков прогнозира, че до пролетта инфлацията ще се задържи на тези нива. „Ще сме в процес на висока инфлация поне още 6 месеца“, смята той.
Относно цените на горивата Дянков заяви, че идеите да се взима от свръхпечалбата на компаниите, за да се намалят цените, е добра. Попитан честно ли е това, той отговори, че опасността е тръгнала от увеличаване на дефицита. „Трябва първо да се направи нещо в данъчното облагане, за да може печалбата да е в България. Сега тя отива директно при майката“, каза той.
Според него нито първия, нито втория мандат може да даде нещо смислено. „Може би това ще стане с третия мандат“.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
ОЩЕ: Любомир Каримански: Трябва да затягаме разходите, вместо да ги увеличаваме