„Дочуване“: „Величие“ превърнаха дебата по вота на недоверие в пародия (ВИДЕО)

09 юли 2025, 16:14 часа 2347 прочитания

Изцепки и нецензурни думи, както и признание от страна на "Величие" че нямат цел да бъдат алтернатива и да внасят закони, а да свалят правителството, белязаха дебатите по четвъртия вот на недоверие на тема "провал на правителството в опазването на околната среда", заради незаконните сметища. Гласуването трябва да бъде в петък, тъй като по закон трябва да бъде не по-рано от 24 часа след приключване на дебатите.

Засега заявки за подкрепа на вота са направили вносителите, сред които МЕЧ, "Величие" "Възраждане". По време на дебатите стана ясно, че и групата на Доган също ще подкрепи вота на недоверие. Така или иначе техните гласове не стигат, защото имат едва 69 при необходими 121.

Част от ПП-ДБ вече са се разграничили от вота на недоверие, но не са обявявали окончателно какво е тяхното решение, а предвид заявката на санкционирания от САЩ и Великобритания лидер на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски за пълен мандат на правителството - от групата му едва ли ще подкрепят вота на недоверие. ОЩЕ: Новият вот на недоверие: Асен Василев не изключва подкрепа, ДБ вече са взели решение (ВИДЕО)

Из дебатите по вота на недоверие

Според вносителите на вота от "Величие" правителството е неспособно да управлява една криза, която по думите им се е превърнала в екологична катастрофа. "Макар проблемът с незаконните сметища да не зопочва с този кабинет - арогантността на изпълнителната власт към екологичната криза, липсата на управленски капацитет и опитите за скриване и омаловажаване на пробелма граничат с престъпно поведение", заяви Красимира Катинчарова от партията на Михайлов. 

"Трябва да имате доказателства, че министрите и премиерът нарушават качеството на околната среда", заяви Павела Митова от ИТН по време на дебатите. 

Признанието на "Величие"

"Ако държавата не действа - защо РИОСВ сезира прокуратура и ДАНС? Истината е, че държавата работи, но в рамките на правомощията, които и дава законът", добави Петя Цанкова от БСП. По думите й именно тук идва ролята на законодателя да внася предложения, но тя отбеляза, че опозицията от "Величие" не е внесла нито едно законодателно предложение за решаване на проблема.

Красимира Катинчарова й отвърна, че не "Величие" не са влезли в парламента да правят закони, а за да свалят правителството.

Тя завърши изказването си все едно приключва телефонен разговор, казвайки "Дочуване". Водещият заседанието Драгомир Стойнев й отвърна "Дочуване" с ирония, а цялата зала избухна в смях.

Това не беше всичко - шефът на Комисията по околна среда и води и депутат от ГЕРБ Младен Шишков призова опозицията в лицето на партията на Ивелин Михайлов освен да четат с разбиране, да се упражняват и в преписване с разбиране. Той изглежда визира мотивите им за вота на недоверие. 

Според него има проблем с незаконните сметища, но настоящото правителство няма вина за тяхното образуване. "Това се потвърждава и от мотивите на вносителите. Има ли правителството план за решаването на тези проблеми - категорично - да. Има ли парламентът шанс за решаването на тези проблеми - да", заяви Шишков от ГЕРБ. 

Лидерът на проруската партия "Възраждане" Костадин Костадинов изрази съгласие по отношение на алтернативата, както и че е съгласен с аргументите, че огромната част от незаконните сметища касаят местната власт. "Но като говорим за алтернатива - вие от БСП имате кметове на доста места", заяви Костадинов. ОЩЕ: "Вотът на недоверие девалвира като инструмент": Анализ за бъдещите опозиционни ходове

Вотовете на недоверие - другата гледна точка

По време вота на недоверие Явор Божанков от ПП-ДБ заяви, че не подценява проблема със сметищата в България, но той вижда и нещо друго в постоянното внасяне на вотове на недоверие.

Според него тези вотове на недоверие може да се счетат като подаване на топката между една псевдоопозиция, чиито имунитети са в контрола на ГЕРБ и едни хора, които уж искат оставката на правителството, подписват вотове, но тяхната сигурност и свобода зависят само от добрата воля на ГЕРБ и Бойко Борисов. 

"Внасяйки по три или пет вота на килограм на седмица с предизвестен край - вие легитимирате правителството и му давате тежест. Особено в момент и контекст, когато пред тази сграда се горят европейски знамена - трудно може да си представя как се нареждам до тези проруски сили и в деня, в който сме приели еврото казвам: дайте си оставката, защото нерегламентираните сметища от 25 години, трябва да ги решим днес в 17.00 ч. следобед", добави Божанков. 

Според него вотовете на недоверие са се превърнали в част от пейзажа на парламента, но за съжаление този вот се е превърнал в пародия. 

Кадрите на МОСВ: Кои са директорите на РИОСВ за пример?

Въпросът с кадрите на МОСВ възникна в рамките на дебата по вота на недоверие, въпреки че не е свързан с мотивите на вносителите. 

Повдигна го Хюсни Адем от АПС, който критикува и МОСВ, че регионалните инспекции по околна среда са се превърнали в хранилка за верни партийни кадри със съмнителна експертиза и компететност, давайки пример с Варна и Русе.

На това министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори, като каза, че депутатът от АПС има къса памет, както и че директорите на регионални инспекции в Русе и Варна са били назначени - единият в годините на Тройната коалиция, а другият в кабинета "Орешарски".

"Директорът на РИОСВ - Русе е един от най-активните хора по спасяване на биоразнообразието за езерото "Сребърна". Този регионален директор понякога денонощно последните дни стои и гледа помпите на пожарната, подарени от МОСВ, които пълнят канала на "Сребърна" и спасяват биоразнообразието. Вие, ако искате подкрепяйте, ако не искате не подкрепяйте, но доводите ви са несъстоятелни", отвърна Манол Генов за вота на недоверие. 

Снимка: БГНЕС

Нецензурни думи от трибуната

Езерото "Сребърна" се оказа повод лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов да говори нецензурни думи за фекални води от парламентарната трибуна.  

Заради този език - председателят на парламента доц. Наталия Киселова взе думата, за да изрази възмущението си от неприличния език в зала, използван от страна на лидера на "Величие".

По-късно в разгара на дебата Ивелин Михайлов се обърна към депутат от управляващите, че е "боклук по закон", ни и си призна, че има глоба за строителни отпадъци, свързани с Исторически парк.

Последваха критики от Младен Шишков от ГЕРБ, че депутатите от "Величие" не познават закона и че също са били причина за незаконни сметища. 

Снимка: БГНЕС

Срещу България няма действащи наказателни процедури

"Мислех да не взимам думата сега, но бях провокиран от есето на г-жа Бобчева, в което се правят изключително неверни внушения и манипулация. Да, Италия беше глобена 40 млн. евро, вярно е, че по 200 хил. евро на нерегламентирано сметище, Гърция беше глобена 10 млн. евро. Същите глоби бяха наложени на Словения и на една от балтийските страни и на Франция. Не разпространявайте от тази трибуна манипулации. Срещу България имаше наказателна процедура и в резултат на мерките на няколко български правителства бяха заличени 113 нерегламентирани сметища", каза Манол Генов, провокиран от твърдения на Стилиана Бобчева от "Величие", че България е заплашена от големи парични санкции при нарушаване на европейското законодателство,както в Италия. 

Той обясни, че благодарение на няколко правителства сметищата са били ликвидирани сметищата и са останали две, които трябава да бъдат почистени и че те са били извън обхвата на тези процедури. 

Министърът обърна внимание и колко скъпо е струвало почистването им на държавата. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес