Изтече законовият срок Министерския съвет да предприеме всички необходими действия за учредяване на дружеството, което чрез вериги от магазини да осъществява търговия с хранителни продукти от първа необходимост с търговска надценка до 10%. Предложението придоби общественост като "държавните магазини в пощите", предложени от "ДПС - Ново начало" и приети от управляващото мнозинство в средата на март.
Тогава депутатите приеха собственик на капитала на новото търговско дружество да е Министерство на земеделието и храните, а според приетите текстове дружеството се учредява с капитал 10 млн. лв. и Министерски съвет има срок от 1 месец да извърви нужните административни стъпки с цел да се реализира идеята.
Ентусиазмът да се наложи таван на цените на хранителните стоки обаче явно приключи, след като от няколко седмици правителството не е давало каквато и да е информация за държавните магазини. Разпоредбата бе гласувана в закона за държавния бюджет за 2025 г., който влезе в сила от 1 април, което означава, че вече с половин месец се просрочи законоустановеният срок за финализиране на административните дейности.
Още: Пеевски си е властта, а къде ще са държавните магазини: Финансовият министър все още не знае
Снимка: БГНЕС
И много въпроси
В серия от материали Actualno.com ви разказахме детайли относно хранителните магазини с ниски надценки, като информация за това дойде от парламентарния контрол на въпроси на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. Оказа се, че поредицата въпроси към държавата за магазините в пощите доведе до нула конкретни идеи как ще работят. Нещо повече - от отговорите и данните на земеделското ведомство стана ясно, че министерство не знае дали магазините ще спазват лоялна конкуренция.
Отправени бяха и въпроси дали има противоречие с европейските закони и ще се намеси ли Европейската комисия по темата.
През април отново министърът на земеделието Георги Тахов увери, че ведомството му ще спази всички законоустановени срокове и ще представи своята стратегия и план за реализиране на търговското дружество. До момента обаче тази тема изобщо не се повдига, въпреки, че едномесечният срок изтече в края на април.
Снимка: БГНЕС
Финансовият министър Теменужка Петкова също не дава информация какво предстои. Нещо повече - при наличие на краен срок 7 април тя продължава да не отговаря на парламентарни въпроси по темата, които са видими ТУК, ТУК, ТУК и ТУК.
Надценките
Вече трети месец се бави и представянето на спорния законопроект за таван на търговските надценки на основни хранителни стоки в търговските вериги, лансиран от земеделското министерство. В началото на март министър Тахов обяви, че проектът на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни е готов и дори даде пресконференция по темата.
От нея обаче се разбра, че всъщност има само концепция на закон, по адрес на която пък заваляха критични становища от търговските вериги, асоциациите на месопреработвателите, на хлебарите и мелничарите, производителите на олио, на безалкохолни напитки, на рибни продукти, на захар, сдруженията на свиневъдите и птицевъдите. Те обявиха, че се прави опит за безпрецедентно административно регулиране на цените и директна държавна намеса в разпределението на печалбите по веригата на доставки.
Последва нов ход на министър Тахов, който предостави проекта за оценка от експерти от БАН и обяви, че едва след това ще го публикува за обществено обсъждане. Информация докъде е стигнал прегледа на текстовете обаче още липсва, макар преди дни Тахов да обяви, че оценката за въздействието на предложения законопроект ще бъде готова до седмица. Предстои след това да бъде представен за междуведомствено съгласуване и едва след това ще бъде публикуван за обществено обсъждане. "До месец-месец и половина ще бъде представен в МС", каза Тахов.
Снимка: БГНЕС
От обявеното до момента от агроминистъра се знае, че се предвиждат различни тавани на надценките по веригата - един за фермерите, отделен за изкупвачите, трети и четвърти за преработватели и търговци. Под регулация ще бъдат 22 групи хранителни продукти - мляко и млечни продукти, прясно месо от едри и дребни преживни животни, свине и птици, яйца, пчелен мед, сезонни плодове и зеленчуци. Освен това търговските вериги трябва да осигурят минимум 50% българска продукция на тези стоки. Предвижда се и ограничение при промоциите - цените на наблюдаваните стоки не може да бъдат намалявани с повече от 25%.