С промени в парламентарния правилник депутатите забраниха на фракцията около Ахмед Доган да използва абревиатурата "ДПС". Така санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски на практика окончателно установи контрол над името на партията. Поправката бе приета със 122 гласа "за" (ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и "ДПС – Ново начало"), 58 "против" (от ДПС-ДПС, "Възраждане" и четирима от ПП-ДБ) и 37 "въздържал се". Групата на Доган разполага с три дни да предложи ново име. Ако не го направи, ще ѝ бъде служебно наложено участието ѝ под регистрационното наименование "Алианс за права и свободи".
Идеята за забраната дойде от председателя на парламента Наталия Киселова. Още при встъпването ѝ стана ясно, че между двете фракции има спор за използването на абревиатурата "ДПС". По време на първото заседание стана публично, че формацията на Доган е пожелала да бъде вписана като "Демокрация, права и свободи – ДПС", вместо с регистрационното си име. Още: Направиха аналогия с Възродителния процес: ДПС - Доган за смяната на името им в парламента (ВИДЕО)
Чувствителната тема
Киселова тогава призна, че темата е чувствителна заради съдебното дело между двете крила. Тя предложи въвеждането на ясни правила за имената на парламентарните групи, но впоследствие такива не бяха приети.
Формално групата на Доган бе регистрирана като "Демокрация, права и свободи – ДПС", а тази на Пеевски – "ДПС – Ново начало", с подписа на Киселова от 6 декември.
Ситуацията се запази така до оставката на Джевдет Чакъров – съпредседател на ДПС и човек от лагера на Доган. В деня на напускането си той оттегли жалбата срещу отказа на Софийския градски съд да впише промени в партидата на "Движение за права и свободи" и така Пеевски остана единствен лидер. Още: На комисия: Скоро Доган остава без ДПС в парламента
Дотогава Пеевски вече бе получил контрола над партийната субсидия, осигури си нова централа в центъра на София (след изгонване на три държавни институции), а крилото на Доган напусна сградата, в която партията е пребивавала 35 години. Пеевски затвърди влиянието си и на местно ниво – над 30 кметове преминаха към "ДПС – Ново начало", включително последният бастион в Кърджали.