"Присъединяването към еврозоната носи значителни ползи за България. Опитът от други страни показва, че присъединяването към еврозоната носи значителни ползи за страната, качва инвестиционният рейтинг – това значи повече инвестиции в България, повече работни места, създава условия за някои от секторите на икономиката, където общата валута, еврото, прави средата по привлекателна, особено туризма." Това заяви пред БГНЕС управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. Още: Кристалина Георгиева: България вече е в еврозоната
Очакването е, че конвергентният доклад ще отрази това, което България е постигнала. Това, което ние виждаме от МВФ е, че критериите за влизане в еврозоната са постигнати. Докладът ще даде своята оценка в тази посока за влизане на България в еврозоната.
Идеята за референдума е право на президента
На въпроса как ще коментира това, че президентът Румен Радев поиска референдум за датата за присъединяване в еврозоната, а след това сезира и Конституционния съд и ще се отрази ли по някакъв начин, Кристалина Георгиева отговори, че това е решение и право на президента. „Не коментирам това, което е негово мнение. Ние коментираме фактите. Фактите са, че България е покрила критериите за влизане в еврозоната“, подчерта управляващият директор на МВФ.
Тя припомни, че България е във валутен борд от 1997 г. „Имаме валута, която е свързана с еврото от 1999 г., т.е. ние де факто сме в еврозоната, а сега ще бъдем и де юре“, посочи Георгиева. Още: В навечерието на приемането на еврото: Кристалина Георгиева обясни ползите
Хората се плашат от това дали ще се качат цените
Кристалина Георгиева посочи, че това, което плаши хората е дали няма да се качат цените. Опитът, по думите й, показва, че това не се случва, т.е. ако нещо днес струва 10 лева, ще струва 5 евро.
"Също опитът показва, че има някои в търговската сфера, които се опитват да лъжат потребителите и че когато има сериозно отношение на държавата да спре тези опити, резултатът е, че доста бързо те се прекратяват", посочи тя.
"Това го видяхме с хърватите – те са много добър пример за България. Бях в Дубровник миналата седмица – с очите си виждам, туризмът се развива много добре“, каза още тя. По думите ѝ хората са доволни и стандартът на живот е по-висок. Кристалина Георгиева пожела това и на хората в България. Още: Кристалина Георгиева посочи колко близо е светът до рецесия
На въпроса на БГНЕС колко важно е в следващите месеци да има политическа стабилност в страната, тя призова: "Да спрем дотук. Ние сме по икономиката във фонда“.