НАП е открила "големи дългове" на българското дружество на Nexo
Народните представители са отправили писмено запитване към министъра на 13 януари – ден след като прокуратурата и ДАНС влязоха в офисите на криптобанката Nexo в София. Те питат дали Nexo фигурира сред големите данъкоплатци, какви печалби е декларирала фирмата, дали платените данъци и декларирани печалби отговарят на „огромните обороти“ и има ли пропуснати от НАП ползи за фиска.
Шефът на ДАНС: Сигналът за Nexo е от българска финансова институция
Шефът на ДАНС Пламен Тончев първоначално не каза дали сигналът за съмнителни трансакции за Nexo е от чужбина. Такъв въпрос му зададе Де...
Прокуратурата обяви след акцията в Nexo, че трансакциите с криптовалута били на обща стойност над 94 милиарда долара. Припомняме, че Nexo не извършва дейност с клиенти от България.
Росица Велкова-Желева връща отговор на Дренчев и Русчев на 25 януари, като той може да се види в сайта на Народното събрание – тук. От него става ясно, че ревизиите са за установяване на задължения по Закона за данък върху добавената стойност. Издадени са три ревизионни акта, като само един е бил обжалван, но е направен нов и той е влязъл в сила като другите два.
Финансовият министър пише още, че по данни от Търговския регистър и регистър на юридическите лица (ТРРЮЛ) няма вписано дружество „Нексо“ със собственик на капитала „Нексо“ АД, Швейцария. В ТРРЮЛ със споменатия едноличен собственик е вписано дружеството „Ен Ди Ес“ ЕООД. То не е регистрирано сред големите данъкоплатци и осигурители на НАП към 25 януари 2023 г. Регистрацията е в НАП-София, офис „Център“.
Дружеството е подало годишни данъчни декларации за 2018, 2019, 2020 и 2021 г. – с декларирана счетоводна печалба.
Към месец ноември 2022 г. осигурените лица от дружеството са 596, става ясно още от отговора на служебния министър на финансите.
Nexo зададе публично 7 въпроса на Иван Гешев
Съоснователите на криптобанката Nexo Антони Тренчев и Коста Кънчев изпратиха 7 въпроса до главния прокурор Иван Гешев. Акцията в бълга...
Що се отнася до размера на декларираните печалби, Росица Велкова-Желева посочва, че това е данъчна и осигурителна информация по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и не може да бъде предоставена. Такава информация може да се даде само на председателите на постоянните или временни комисии в Народното събрание.
Четирима души са с повдигнати обвинения по случая Nexo. Съоснователят и бивш депутат от "Реформаторския блок" Антони Тренчев нарече акцията на прокуратурата "произвол" и обяви, че компанията ще предяви иск срещу държавата за поне 1 милиард долара.
Двете парични гаранции от по 1 млн. лв., наложени от прокуратурата на двама обвиняеми от Nexo, бяха намалени драстично вчера. Съдът свали тази на Траян Николов до 150 хил. лв., а на Калин Методиев - до 100 хил. лв. Николов е главен продуктов и оперативен директор в Nexo, а Методиев - съосновател и финансов директор на платформата.
Останалите двама обвиняеми са обявени за международно издирване. Прокуратурата така и не назова имената им, но според информация на "Капитал" и БНР става въпрос за съоснователите Антони Тренчев и Коста Кънчев.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Симеон Славчев, партия МИР: Крайно време е да спрем да избираме между по-малкото зло*
Радев призна, че ще чакаме още години за въздушна медицинска помощ
Станимир Илчев: НДСВ върви по пътя на националните цели за доброто бъдеще на България*
Любомир Аламанов: Не им давайте да ни завлекат в миналото
Деница Сачева: ГЕРБ ще спре спиралата от избори като направи кабинет
Явор Божанков: Борисов не може да е лицето на България
Испания поема твърд ангажимент за присъединяване на България към Шенген (СНИМКИ)
БСП закри предизборната си кампания с възстановяване на плочата на Паметника на съветската армия*
Областният управител на София изпрати жандармерия срещу заключителното мероприятие на БСП
Христо Иванов: Всички на практика казват, че не предвиждат възможност за коалиционно управление
Редактор:
Димитър Радев
Етикети: Nexo Нексо Росица Велкова министър на финансите НАП