Парламентът ще обсъжда върнати от президента промени в Закона за околната среда

13 септември 2017, 07:14 часа 805 прочитания 0 коментара

Ново обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, приет от Народното събрание на 27 юли 2017 г., върнат за ново обсъждане с Указ на президента е една от точките в проекта за програма на Народното събрание.

Още: "Да спре с кухите лозунги": Мирчев напомни на Пеевски за "Булгартабак"

Още: Повече родители да работят онлайн през лятната ваканция: Предложение

Точка е предвидена като първа за заседанието в четвъртък, 14.9.2017 г. Предстои проектът за програма да бъде гласувана на заседанието в сряда, предаде БГНЕС.

Припомняме, че държавният глава Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание разпоредбите от закона, с които се премахва втората съдебна инстанция при обжалване на административни актове във връзка с околната среда и биологичното разнообразие.

Според президента, за да изпълни конституционното си задължение за осигуряване опазването на околната среда, държавата трябва да създава не само регулации за съхраняването и възпроизводството на околната среда, но и за ефективен контрол за тяхното прилагане, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Такъв контрол се осъществява от административните съдилища, чиято правозащитна функция се реализира на две инстанции. Премахването на втората инстанция намалява интензитета на защитата, необходима за гарантиране на околната среда като конституционно призната ценност.

Още: Държавата дава пари за сценичните изкуства и обеща да не закрива театри (ВИДЕО)

Още: Продажба на държавни имоти въпреки обещанието, разкрития за сделки в София и Шуменско

Отпадането на втората съдебна инстанция е мотивирано със съкращаване на времето за реализирането на обекти с национално стратегическо значение. Екологичното законодателство е превантивно насочено – да не настъпят непоправими екологични последици, гаранция за което е и съществуващото двуинстанционно съдебно производство.

Президентът Радев е уверен, че Народното събрание ще намери добрия баланс между приоритетното и своевременно изграждане на значими стратегически обекти и контрола за спазване на законността.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес