Законопроектът на ГЕРБ за изменение на Изборния кодекс, който урежда промяна в състава на Централната избирателна комисия, бе приет на първо четене в пленарната зала, предаде БГНЕС.
Спрямо поправките на опозицията ЦИК вече ще се състои от 20, вместо от 19 членове. Новият Изборен кодекс бе приет окончателно в края на февруари и обнародван на 5 март, но заради скандала около указа на държавния глава се наложи спешна поправка. Президентът даде един член в ЦИК на ДПС, вместо двама, както претендираха от Движението за права и свободи.
По инициатива на ГЕРБ бе внесена промяна, която добавя един член към състава на ЦИК, който да отиде за ДПС. Макар вчера от ДПС да подкрепиха "Коалиция за България" в искането им за сезиране на Конституционния съд по отношение на президентския указ, днес в пленарната зала и във вторник на заседание на правната комисия те подкрепиха законопроекта на ГЕРБ за промяна на Изборния кодекс.
С общо 104 гласа за, 46 против и 11 въздържали се поправката на опозиция мина през първо гласуване и предстои да бъде разгледана отново в правната комисия, по всяка вероятност следващия вторник, а след това да бъде приета окончателно и от пленарната зала. Текстът бе подкрепен от ГЕРБ и ДПС, а "Коалиция за България" гласува против.
Депутатът от на "Атака" Павел Шопов разкритикува текста за ЦИК в Изборния кодекс и попита защо там се говори за "Синя коалиция", когато такова нещо няма. Основният двигател на Изборния кодекс Мая Манолова пък каза, че така или иначе поправката на ГЕРБ ще мине, но поне да се поправят "десет неточности", които тя лично е изброила. „Новата критика на ИК е за това, че ИК бил нагоден съобразно разположението на силите и броя на партиите в Народното събрание. Казах аргументите си на тази критика. Този най-голям порок е абсолютно възпроизведен от тях”, обвини ГЕРБ Манолова.