Държавният глава Румен Радев наложи вето на Закона за концесиите, приет в последия ден на 43-тото Народно събрание.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
"Законът съдържа разпоредби, които поставят под въпрос принципите на правовата държава и местното самоуправление", изрази мнението си той.
Според президента законът въвежда широки граници на субективизъм и и възможности за корупционни практики. и предвижда промени в 29 други закони, с което навлиза дълбоко в икономическите отношения.
"Считам, че подобни ключови промени следва да се извършват след широк обществен дебат и с грижа за обществения интерес и националната сигурност“, заяви Радев.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
По думите му възможните санкции от необнародването на закона са неизмерими с потенциалните рискове и щети от неговото прилагане. „Вярвам, че при бъдещото обсъждане на закона, институциите ще подходят отговорно към обществото и бъдещите поколения“, каза още държавният глава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Борислав Сандов от "Зелените" реагира на новината за ветото в социалната мрежа Facebook, като написа: "Имаме вето. Президентът Радев обяви, че налага вето над Закона за концесиите, който скандализира с клиентелизма си към олигархията и ни принуди да излезем на протест. За пореден път се доказва, че имаше смисъл от нашата позиция и действия".
В последните дни искането да бъде наложено вето върху закона бе отправено от "Зелените", които организираха и протест пред президентството, както и от дясното обединение "Нова Република", с лидер Радан Кънев. По-рано днес, 2 януари, от КТ „Подкрепа“ също поискаха от Румен Радев да наложи вето върху Закона за концесиите.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Припомняме, че според приетите от НС промени в Закона за концесиите ограничението от 35 години като максимален срок на концесиите отпада, а освен концесии за строителство и услуги оттук нататък ще има такива и за ползване на държавна и общинска собственост. Променят се и лицата, които могат да откриват процедури по концесии - такива вече ще бъдат министрите и кметовете, а не Министерският съвет и общинските съвети, които обаче ще одобряват основните актове за тях.