"В американското конституционно право съществуват два типа тълкуване на Конституцията. Първият е "литерализъм", тоест законът се чете без обширни, тълкуващи понятия. Каквото пише в Конституцията, това. Вторият, наречен "original intent" - в превод "първоначално намерение", означава, че съдията ползва по-обширно тълкуване на текста и гледа да следва духа, тоест смисъла, а не буквата на закона. И двете доктрини са валидни и съставът на Върховния съд - в зависимост от неговото мнозинство - определя дали съдът следва единия или другия тълкувателен подход.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Днешното решение на Конституционния съд на РБ, с което се обявява, че указът на президента за назначаване на Кирил Петков е нищожен, е следствие на консервативен прочит на закона. Съдът е избрал да не ползва по-широкото тълкуване на Конституцията и това е негово право.
Но това не променя фката, че духът на Конституцията в цитираната разпоредба цели да предпази изпълнителната власт, тоест държавата, от двойни, играещи за чужда държава, агенти. Кирил Петков, с нотариалния си отказ от канадското си гражданство, доказва, в моите очи, че той недвусмислено избира България пред Канада", пише политологът Слави Василев във Фейсбук.
"И щом американкият Върховен съд може да си позволи обширно тълкуване на закона, не виждам защо аз, политически анализатор, да не сторя същото.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Позицията ми е пълна подкрепа за Кирил Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Да не говорим, че в действителната, задкулисна българска политика, ние като общество ставаме свидетели, в продължение на 31 години, как една партия без абсолютно никакви скрупули брани интереса на друга, съседна на България държава, географски много по-близка до нас от Канада. Нарочно не споменавам държавата, за да може всеки от Вас да се допита до съвестта си, дали това е така.
Сещате се и коя е партията, в която висшият управленски ешалон са агенти на въпросната дърважа, а и не само на нея. И днес, всички политолози, анализатори, коментатори и политици от целия спектър са се загрижили да бранят Конституцията, за да предпазим България от канадските агенти. Днес, всички са стожери на законосъобразността.
Пълна подкрепа за Кирил Петков от мен. В следващите дни ще дам целия си глас в защита на тази позиция."
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски