Таен запис от заседание на парламентарната група на "Демократична България", проведено в сградата на парламента (НС), показа как се развиват преговорите за съставяне на правителството. Депутатите от ДБ се събрали в зала "Запад" след заседание на парламентарна комисия за Gemcorp. Комисията се провали, защото на нея не дойдоха премиерът Кирил Петков (той е в Азербайджан) и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, а след нея микрофоните и камерите не били изключени. Записът продължил и на партийната сбирка. За излъчването на заседанието се разбра от фейсбук статуси на депутати от ГЕРБ. ДБ потвърдиха, че този запис е автентичен.
Още: Никола Минчев каза ще стане ли председател на "Продължаваме промяната"
Още: Радев поздрави новия полски президент, той го покани на визита
ОЩЕ: "Демократична България" пусна пълен запис от заседанието си за правителството (ВИДЕО)
На сбирката Христо Иванов изразява недоволството си от факта, че лидерът на БСП Корнелия Нинова не желае да предложи нова управленска формула, защото била доволна от досегашните си позиции. Тя можела, но не пожелала да поиска други преговарящи от ИТН, ясна декларация, че досегашните министри на ИТН няма да бъдат предложени и дори можела да настоява ИТН да не участва с министри в новия кабинет.
Спорният въпрос се движи около приемането на КПКОНПИ.
Още: Защо воюват Радев и правителството? Анализ на Елена Дариева (ВИДЕО)
"Корнелия Нинова не е свършила много важни неща", посочва още Христо Иванов пред своите, чува се ясно на записа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Създават Борд по водите - министерства и общини с ангажименти
Още: Хората на Пеевски доволни, че парламентът прекъсна ваканцията си заради тях
Иванов разказва на депутатите си, че Тошко Йорданов заявил на преговорите, че ще гласуват за КПКОНПИ след избиране на правителство, защото искат да са сигурни, че ако "вие си направите бухалка, ние ще сме в коалицията, която тази бухалка ще я управлява."
Реалистично председател на КЕВР може да се избере на 12 август, казали от ПП, споделя още лидерът на ДБ. "Корнелия го раздава така, все едно тя иска да състави правителство", допълва Иванов.
ОЩЕ: "Демократична България" пусна пълен запис от заседанието си за правителството (ВИДЕО)
Още: Политици по ChatGPT за TikTok: Депутати се подиграват на "Величие"
Още: "Язовир и храм се правят бавно": Двама министри с краткосрочни мерки за безводието
Според Христо Иванов, другата седмица преговорите може да стигнат до "късо съединение" и вероятно се отива към избори на 16 октомври. ДБ ще продължават да говорят публично опорните си точки - че това е технически мандат, че те само слушат и ще имат позиция когато стане ясен кой ще е предложен за премиер. ДБ настоявали бъдещият министър-председател да има по-голяма възможност за избор на екип, а не да се трудоустрояват посочени по партийна линия. Нинова обаче не искала.