Томислав Дончев: Все още има шанс за ново правителство

13 януари 2023, 21:48 часа 3199 прочитания 0 коментара

Шансовете да се състави правителство не са съвсем изчерпани. Опитвам се да бъда оптимист. Колкото повече напредва конституционната процедура, има някакви белези на завръщане на здравия разум. Това заяви в студиото на "Панорама" по БНТ заместник-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев.

Още: "Да си пази партията": Терзиев отговори на Бойко Борисов за "отбора-мечта"

Още: Васил Терзиев не изключва негов бивш заместник да отиде при президента

Според него малка част от партиите в парламента има нужда от нови избори. "Едни нови избори няма да развържат този възел. Дори да се промени с малко или повече композицията на представителство в Народното събрание без да се промени нещо друго, няма да излезем от този капан", подчерта той.

За Дончев това, което трябва да се промени, е "този модус на правене на политика, при който самоидентификацията на част от политическите сили минава през това кого не харесват". "Това не е достатъчно. Може би е достатъчно да влезеш в парламента, но изобщо не е достатъчно, за да се състави управляващо мнозинство или да се свърши някаква полезна работа", допълни той.

По думите в момента политика в България е превърната в "някакъв перманентен скандал". "Почти тотална атомизация, всеки не харесва другия, гледа го строго под вежди с голямо подозрение. Надявам се колкото се може по-бързо това да се промени", отбеляза заместник-председателят на ГЕРБ.

Още: В Сърбия излезе филм, че България иска да свали Вучич. В Македония говорят да ни изключат от Съвета на Европа

Още: Уволненият от ГЕРБ, БСП и ДПС бивш шеф на Сметната палата спечели делата, осъди и неуспялата премиерка Горица Кожарева

Критиката и взаимното дебнене в добрия смисъл на думата е част от тъканта политиката, продължи той. "Всички знаят кой кого не харесва и никой не знае как от това да сглобим смислена управляваща конструкция", каза още Дончев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес