Васил Пандов: Води се хибридна война срещу пълноправното ни членство в ЕС

23 май 2025, 21:35 часа • 724 | прочитания

Президентът има право да сезира Конституционния съд. В случая той го сезира с искане за тълкуване, доколкото няма произнасяне на Народното събрание. Това тълкуване няма да засегне въпроса по същество може ли да има референдум за еврото или не, а ще бъде тълкуване на правомощията на председателя на Народното събрание, коментира в "Още от деня" по БНТ Васил Пандов от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България".

Още: Киселова за сезирането на КС: Според мен съдът ще допусне частично искането

По думите му въпросът на президента много напомня на въпроса, който беше поставен от "Възраждане". "Разликата е, че "Възраждане" поставиха въпроса за 2043 година, президентът постави въпрос за 2026 година. Но Конституционният съд посочи, че независимо коя година е - дали ще е 2026, 2043 или 2035 примерно, това е задължение на България, поето още към момента на сключване на договора за присъединяване и акта относно условията и по тези въпроси не може да има референдум. И това е причината, поради която и председателят на Народното събрание отказа да го постави на гласуване", заяви Васил Пандов.

"Води се хибридна война"

Той подчерта, че в момента се води една хибридна война - борба срещу пълноправното ни членство в Европейския съюз. Според Васил Пандов се използва несигурността към най-уязвимите части от населението, които имат риск от бедност. "Именно страха им, че те може да станат в по-тежко положение. Парадоксът е, че ги убеждават, ако искате да не останете бедни, т.е. вие трябва да сте срещу еврото. А всъщност истината е обратната. Абсолютно всички икономически данни са в обратната посока. Но това е едно решение, което е емоционално, то не е рационално. И то е резултат именно на тази хибридна война, която се води срещу еврозоната. Има много демагогия, объркване и страх", допълни Васил Пандов. По думите му кампанията срещу еврото е в пъти по-активна от тази в подкрепа на еврото.

За КЗК

Васил Пандов коментира и избора на Росен Карадимов за председател на Комисията за защита на конкуренцията. Категоричен е, че от ПП-ДБ са против избора му, както и на членовете на КЗК, защото те нямат предишен доказан профил в тази сфера.

Още: Референдум за еврото и кога трябва да го въведем: Ново проучване показва нагласите

"Говоря в областта на конкурентното право и на конкуренцията. Всеки един от тях може да е блестящ специалист в своята професия, в своята досегашна дейност, но първо някои от тях са политически лица, други и повечето от тях нямат ясен профил, ясен опит. Комисията за защита на конкуренцията има огромни очаквания именно заради членството във Валутния съюз. Тези очаквания са, че тя ще преодолее недоверието, което има обществото в момента към нея. Темата с цените, храните и други комунални услуги. От години се говори, че има картелни споразумения - и на мобилни оператори, и на доставчици, търговци на храни и така нататък. Настоящият състав на Комисията за защита на конкуренцията - дали, защото му изтече мандатът и не се е чувствал убеден в своите правомощия, въпреки че ги има, остави едно усещане, че не се справи и не си свърши работата. Затова очакванията към новия състав са огромни", каза още Васил Пандов.

Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес