Не се налага формиране на българска позиция по темата за общите дипломатически представителства на Македония и Сърбия, заяви външният министър Кристиан Вигенин по време на парламентарния контрол, предаде БГНЕС.
Още: "Махаш се, но къде - в еврозоната се махаш“: Христо Петров за еврото
Вигенин поясни, че в началото на януари 2014 година министърът на външните работи на Сърбия Иван Мъркич е оповестил публично инициативата за общи дипломатически представителства с други държави като Македония, Словения, Турция, Хърватия, Черна гора. Тази новина е била интерпретирана като възраждане на бивша Югославия, с обща външна политика между споменатите държави, но идеята съвсем не била нова. Вигенин смята,че въпросът опира до усилията за намаляване на разходите при няколко страни от бивша Югославия, които сега са вече независими и самостоятелни държави. Те търсели по тази причина възможности за сътрудничество по отношение на общи сгради за посолства и консулства в трети страни.
Според Вигенин България също участвала в подобен координационен процес, иницииран от Европейската служба за външна дейност в рамките на страните-членки на ЕС. Като подход това вече е въведено от редица европейски държави, сред които са скандинавските страни Дания, Швеция и Финландия и страните от Вишеградска група – Унгария, Чехия, Словакия и Полша, а практиката придобива популярност и сред страните от нашия регион. Премиерът на Македония Никола Груевски обяснил в свое интервю , че въпросът не се отнася до водене на обща външна политика, а до пестене на разходи, при използването на помещения за нуждите на дипломатическите мисии.
Вигенин е бил информиран по време на неотдавнашното си посещение в Скопие от министъра на външните работи Попоски, че Македония вече има сключени подобни споразумения за общо ползване на сгради с Унгария, а, може би, и със Словения.
Още: Политолог за еврозоната: Обществото ни е консервативно, не обича трансформации
Още: Осуетяване на влизането в еврозоната: Парламентът вика службите за изслушване
Не се очаква темата за приемането на България в Шенген да намери решение при председателството на Гърция на ЕС, но до края на годината можем да го очакваме, дано се окажа прав, допълни Вигенин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Явор Божанков обвини ПП, че активира мрежа от тролове като тази на "Възраждане"
Външният министър посочи, че работата по тази тема продължава, предстоят европейски избори и сега точно не е най-подходящият момент за повдигане на въпроса.
Вигенин смята,че не е било задължително участието ни в конференцията "Женева 2", от 28 страни членки на ЕС само 9 са били там и то със специфичен принос, отговори той на въпрос. Нямаме причина да считаме,че сме неглижирани в този процес, коментира той.
Темата за бежанците е една от приоритетните за сегашното председателство на ЕС и идеята е да се стигне до обща, координирана европейска политика по нея, посочи Вигенин. Надявам се гръцките колеги да успеят, но след тях Италия поема председателството - страна силно засегната от проблема с бежанския поток и ако не успеем сега, това ще се случи при тяхното председателство, изрази надежда министърът.
Още: Общински съветник в Пловдив напуска ПП
Още: Спестявания в лева след 10 години: Желязков разясни може ли да се обменят