Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Властта си разчисти пътя за обсебване на МВР

28 май 2014, 11:16 часа • 34406 прочитания

Всички текстове на новия Закон за МВР вече са приети на второ четене. Това стана след като парламентът най-накрая успя да приеми и заключителните разпоредби на дългия 143 страници закон. На парламента му отне близо една седмица и две удължени заседания, за да се справи с материята.

Срещу самия законопроект се изказаха редица юристи и знаков фигури като бившия вътрешен министър Румен Петков и едно от лицата на Реформаторския блок ген. Атанас Атанасов. Основните опасения са, че с този закон се прокарва възможността за окончателно овладяване на структурите на МВР от частни интереси.

Някои от възможните страшни дефекти

Като типичен пример за тезата си Петков и Атанасов посочиха, че вече главният секретар на МВР ще се ще се назначава от Министерския съвет по предложение на министъра на вътрешните работи. Предвижда се изключение от провеждането на конкурс за назначаване на държавна служба за лица, които са държавни служители в службите за сигурност и обществен ред или такива по Закона за държавния служител, ако отговарят на изискванията за работа в МВР. По този начин се постига по-лесен и бърз начин за назначаване на лица, които имат професионален опит в службите за сигурност и обществен ред или държавната администрация, смятат управляващите. А според Петков и Атанасов така се махат всякакви пречки на високи постове в силовите структури да се назначават удобни лица.

Друг много спорен момент, който събуди общественото внимание, е чл. 63 във въпросния закон. Той гласи следното:

Министърът издава заповеди за въвеждане на временни ограничения за извършване на дейности застрашаващи националната сигурност или обществения ред.

1. за предотвратяване извършването на престъпления или нарушения на обществения ред на определени обществени места;

2. при безредици или при непосредствена опасност от възникването им;

Според управляващите новият закон не дава прекомерни правомощия на силовите структури. От ГЕРБ обаче контрират, че тъй като в българското законодателство протестът като форма на обществено мероприятие не е уреден, то в точка 1 от чл. 63 могат да влязат мирни протести като ДАНСwithme.

Сериозно опасение в тази насока буди и чл. 87, ал. 1, т.7. Съгласно нея полицията може да употреби сила "при групови нарушения на обществения ред".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес