Възраждане: По-голям дял на биоземеделието в България и ограничаване на химията в селското стопанство*
Причините за това са две основни. Първата е масовото антибиотично и хормонално лечение на животните, от които добиваме месо и животински продукти като мляко, сирене, яйца и други. А втората е още по-страшна, защото е трудно обратима. Тя касае, така нареченото модерно земеделие.
Днес под модерно земеделие, разбираме основно земеделието на химията. Става дума за масовото прилагане на пестициди, които не просто отравят посевите, а се утаяват в почвите и ги замърсяват за десетилетия напред. Към момента са известни около 2000 вида пестициди, като голяма част от тях са били широко прилагани в миналото, преди да бъдат забранени. Най-известния от тях е тоталният хербицид "Глифозат", продаван от "Монсанто" като, под наименованието "Раундъп". Преди известно време беше признат от американски съд за причинител на онкологично заболяване.
Глифозатът за пpъв път е използван като xеpбицид пpез 1974 г. Използването мy в cелското cтопанcтво pязко cе yвеличи от cpедата на пъpвото десетилетие на 21-ви век, когато бе въведена пpактиката растения да cе пpъcкат с xербициди малко пpеди пpибиpането на pеĸолтата. В pезултат на това е възможно cега зъpненитекyлтypи да cъдъpжат повече токсични вещества, от когато и да било. Важният момент за нас българите е, че през 2017 г., страната ни подкрепи предложението на Европейската комисия използването на глифозат на територията на ЕС да бъде удължено с пет години. Днес този потенциално опасен хербицид е масово употребяван в България.
Истината е, че това е само поредното съединение в списъка, което очаквано ще се окаже канцерогенно. Доказано е, че всички изкуствени препарати, с които се обработват почвите и растенията, оказват отрицателно въздействие върху човешкото здраве. Доказателствата стават все повече.
Другият ключов момент е, тясната обвързаност между химическата и фармацевтична промишленост, които в повечето случаи имат и общи собственици. Иначе казано, едната ни разболява, а другата ни лекува.
Необходими са спешни действия. Ние от "Възраждане" имаме готов цял комплекс от мерки в тази насока. На първо място, насочване на вниманието към биопроизводството и строгото лимитиране на производството и прилагането на химически продукти в селското стопанство. Също така, да се разработи национална система за сертифициране и постоянен контрол на екопродукти, основана на европейски норми и стандарти, която да се гарантира като българска държавна еконорма. Българските производители трябва да се информират за възможностите на екоземеделието и екоживотновъдството, които стават все по-ценени в Европа и по света и които предоставят несравнимо по-големи възможности за печалба.
Това следва да бъде главна цел и основна политика в областта на земеделието и на Европа, без значение, колко трудно ще й бъде да се изправи срещу големите концерни като Монсанто и други. Това ще бъде и една от основните каузи на Възраждане, когато изпратим нашите представители в Европейския парламент. Защото залогът е бъдещето и здравето на децата ни.
Възраждане с номер 27 – само ние можем!
* Платена публикация в рамките на предизборната кампания за вота за Европейския парламент.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Атанас Славов: Ако конституционните промени се провалят, нямам повече място като министър
Василев към миньорите: Това, което е било до момента, няма как да продължи
Денков: Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове, няма да има решение с блокади
Делян Добрев: Няма да има батерии, няма да има и ТЕЦ-ове
Денков призова партиите да не злоупотребяват със страховете на хората
Васил Терзиев: Всичките опоненти в битката за София са достойни
Тагарев: Заради Русия ни е бил отказан ремонт на ракетите за С-300
Глас от ПП-ДБ очаква въглищните централи да затворят преди 2038 г.
Пеевски приветства идеята да не влизат руски автомобили в България
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: европиар 2019 европейски избори 2019 Евроизбори 2019 Възраждане Пестициди