Закъсня ли Борисов да иска официално ЕС да ни защити при бежанска криза?

2641
Закъсня ли Борисов да иска официално ЕС да ни защити при бежанска криза?
Снимка: Gettyimages.com

Очаквах такава реакция от премиера още в началото на седмицата. Недоумявам защо трябва да се пише писмо на Доналд Туск точно сега. Така евродепутатът от БСП Илияна Йотова коментира новината, че премиерът Бойко Борисов официално поиска в споразумението за реадмисия на мигранти с Турция да бъде включена и България, не само Гърция. Става въпрос за идеята на един върнат в Турция нелегален мигрант ЕС да приема по един регистриран в Турция сирийски бежанец.

Според Валентин Радев от ГЕРБ писмото е много навременно, защото сега били конкретизирани нещата. България е в пълното си право да не иска да се отвори друг „мигрантски път”. Европа е отговорна да ни помогне да пазим границите си, защото това са нейни външни граници, подчерта Радев.

Пращаме хуманитарна помощ за бежанците на гръцко-македонската граница

По разпореждане на премиера Бойко Борисов ще бъде предоставена хуманитарна помощ за бежанците и мигрантите на гръцко-македонската грани...

Точно моментът с реадмисията още е неясен, подчерта Йотова. Тя заяви, че досега България не е визирана като граница за защита, а се гледа само „Фронтекс”. „Фронтекс” изрично говори за пътя през България, както и за път през Албания, припомни евродепутатът от БСП.

Това са черните краски, каза Валентин Радев пред Нова телевизия, който пак изтъкна колко добре се справяла България с бежанците. Ние много внимаваме с Турция, много сме деликатни в тези отношения, защото какво би станало, ако 100 000 бежанци от там тръгнат към нас, добави депутатът от ГЕРБ. На директен въпрос дали можем да направим още нещо, Радев отговори, че огради по границата с Гърция няма да се строят, защото „това е Европейски съюз и ние сме единни”. Трябва да поискаме финанси от ЕС по отношение на бежанската криза, добави Радев.

Да, има нагласа да ни се помогне от ЕС, но първо ние трябва да си свършим работата – за човешки ресурс за защита на границата, за финансов ресурс, изтъкна Йотова. Евродепутатът настоя и сега да се постави въпросът с членството ни в Шенген. Тя добави, че на 21 март чакаме ЕК да внесе промяна в Дъблинското споразумение и да отпадне текстът, който казва, че при регистрация на бежанци те остават там, където е първата регистрация, ако други държави откажат да ги приемат.

Илияна Йотова напомни и, че на практика регистрацията на бежанците в Турция се плаща от ЕС – включително реадмисията. Това означава, че ако се връщат хора обратно в Турция, там се регистрират и чак след това се разпределят в ЕС, процедурата се плаща от Европа, обясни евродепутатът. И по какви квоти ще става това преразпределение? Европа няма толкова средства, категорична беше Йотова. Валентин Радев пък се изказа против поставянето на масата на въпроса с визите за турските граждани за Шенгенското пространство. Казва се, че заради извънредната ситуация Турция ще влезе бързо в Шенген - не сме съгласни и европейските социалисти няма да подкрепим такова нещо, добави и Йотова.

България може да поиска помощ от НАТО, ако мигрантският поток тръгне към нас

България ще участва със своя фрегата в мисията на НАТО в Егейско море, която трябва да ограничи големия мигрантски поток откъм Турция. ...

Европа трябва да покани САЩ и ЕС на масата за преговори, а не се работи по тази тема, подчерта депутатът от ГЕРБ. Ще се работи, когато се повдигне темата с падането на санкциите срещу Русия, отвърна веднага Йотова.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика