НАТО проверява своите компютърни системи след мащабна кибератака срещу американски правителствени агенции, за които Вашингтон обвини Москва.
Още: Променя се животът на милиони: Марк Зукърбъг обяви революционна технология (ВИДЕО)
Още: Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1
"Понастоящем не са намерени доказателства за пробив в нито една мрежа на НАТО. Нашите експерти продължават да оценяват ситуацията с оглед идентифициране и смекчаване на всички потенциални рискове за нашите мрежи", каза служител на НАТО пред AFP.
Microsoft заяви в четвъртък, че антивирусният софтуер е открил прониквания в десетки мрежови системи, повечето от които в САЩ, чрез софтуер, доставен от американската технологична компания SolarWinds. Официалният представител на НАТО заяви, че организацията със седалище в Белгия използва софтуер SolarWinds в някои от своите системи.
"НАТО също има в готовност киберекипи за бързо реагиране, които да помагат на съюзниците 24 часа в денонощието и нашият Център за киберпространствено действие функционира", каза служителят, който не беше идентифициран в съответствие с политиката на НАТО.
Още: Агата Кристи оживя, води курс по писане
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Президентът на Microsoft Брад Смит в публикация в блога си заяви, че хакването е най-притеснителната от няколко "атаки на национални държави", наблюдавани тази година. Той добави, че извън САЩ са засегнати мрежи в 7 други държави – в Белгия, Великобритания, Канада, Израел, Мексико, Испания и Обединените арабски емирства – и "със сигурност броят и местоположението на жертвите ще продължат да нарастват".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви: "можем да кажем доста ясно, че именно руснаците са участвали в тази дейност". Русия отрече да има участие.
SolarWinds заяви, че до 18 000 клиенти, включително правителствени агенции и компании от индекса Fortune 500, са изтеглили компрометирани софтуерни актуализации, което позволява на хакерите да шпионират обмена на имейли.