Онлайн рай: Край на блокирането само по географски принцип

4762
Онлайн рай: Край на блокирането само по географски принцип
Снимка: Pixabay

Европейският съвет, Европейският парламент и Европейската комисия постигнаха политическо съгласие за слагане край на несправедливата практика на блокиране на потребители от съдържание в Интернет само на база на това къде се намират въпросните потребители (гео блокиране). Политическата воля на най-важните европейски институции е логично продължение на поетия ангажимент по време на срещата по дигиталните въпроси в Талин през миналия септември.

Решението означава, че потребителите в ЕС ще могат да си купуват онлайн стоки, да наемат кола или дори да се сдобият с билети за събитие, което ще се проведе в друга страна-членка на ЕС точно така, както биха могли да го направят, ако стоката, колата или билетът се предлагаха от местен търговец. Припомняме, че за несъстоялия се мач между Кубрат Пулев и Антъни Джошуа в края на октомври тази година, много българи се оплакаха от дискриминация, защото не можеха да си поръчат билети онлайн, ако се намират в България.

КЗП: Европейските потребители вярват повече на родните онлайн търговци

Европейските потребители имат по-високо доверие на онлайн търговците, базирани в собствената им страна, отколкото на тези в чужди държа...

В пакет с новите правила са дадени и три специфични вида ситуации, при които няма никакво основание за блокиране на онлайн потребител на база географското му положение:

1. Продажба на стоки без физическа доставка. Пример: Белгийски гражданин иска да си купи хладилник и си харесва оферта в германски сайт. Потребителят ще може да го стори, но ще трябва да си осигури собствен превоз на стоката или да отиде до склада на германската фирма, за да си вземе хладилника.

2. Продажба на електроника. Пример: Български гражданин иска да използва хостинг за сайта си в Испания. С приемането на нови правила, българинът няма да бъде натоварен допълнителни такси, като ще плати толкова, колкото би платил клиент от Испания.

3. Предоставяне на услуги за специфично място. Пример: Италианско семейство ще може да си купи билети за посещение във френски увеселителен парк, без да бъдат препращано към италиански уебсайт, за да го стори.

Годишно харчим по 500 лв. в онлайн магазини

Около 500 лв. на година харчи един човек за електронно пазаруване, като близо 90% от поръчките се правят в български сайтове, съобщава ...

Новите правила ще влязат в сила 9 месеца след официалното им публикуване в официалния вестник на ЕС. Срокът за влизане в сила е толкова голям, за да може по-малките търговци в ЕС да се нагодят към новата ситуация.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ТЕХНОЛОГИИ:

UFC и A1 България продължават правата за излъчване за следващите години

Yettel показва емблематични модели смартфони в „Музея на електронните отпадъци“

Украински военни се оплакват колко по-бавен е интернетът от Starlink и как не могат да се свържат

Министерството на ел. управлението търси помощ как точно да се забранява изкуственият интелект в България

Как ще се налагат забраните за използването на изкуствения интелект в България? (СНИМКИ)

Търсите премиум смартфон с много памет и умни функции? Заложете на извънземните модели от серията Galaxy S24 с 3 години гаранция

Флорида ограничи използването на социални мрежи под 16- годишна възраст

Къде трябва да изхвърля стария си телефон и още важни въпроси за електронните отпадъци

Смартфони, смарт часовници и слушалки с намаления до 25% през март в играта “Петък с Yettel”

Facebook връща една от най-омразните функции

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Технологии