Потребителите на Facebook и Instagram вече ще могат да заплащат, за да получат синия знак за верифициран профил, обяви компанията майка Meta. Освен това услугата ще дава директен достъп до поддръжка на клиенти, което изглежда като най-голямото предимство.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
"Тази седмица започваме да въвеждаме Meta Verified - абонаментна услуга, която ви позволява да потвърдите акаунта си с правителствен документ за самоличност, да получите синя значка, допълнителна защита срещу акаунти, които се представят за вас, и директен достъп до поддръжка на клиенти", написа изпълнителният директор Meta Марк Зукърбърг във Facebook профила си.
"Целта на тази нова функция е да повиши автентичността и сигурността на нашите услуги. Цената на услугата Meta Verified започва от 11,99 долара на месец за уеб или 14,99 долара на месец за iOS. Тази седмица ще въведем услугата в Австралия и Нова Зеландия, а скоро и в други държави", обяви той.
Този ход идва, след като собственикът на Twitter Илон Мъск въведе премиум абонамента Twitter Blue през ноември 2022 г.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Платената абонаментна услуга на Meta все още не е достъпна за фирми, но всяко физическо лице може да плати за верификация. Значките - или "сините тикчета" - се използват като инструменти за верификация на високопоставени акаунти, за да обозначат тяхната автентичност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
YouTube, Reddit, Discord и други уебсайтове също ползват модел, базиран на абонаменти, за верификация на профили.
От Meta заявяват пред BBC, че промяната няма да засегне вече верифицирани акаунти, но отбелязват, че ще се увеличи видимостта на някои по-непопулярни потребители - благодарение на платената функция.
Предоставянето на достъп на платени потребители до синята отметка е причинявало проблеми на други платформи. Платената функция за верифициране на Twitter беше спряна през ноември миналата година, когато някои хора започнаха да се представят за големи марки и известни личности, като плащаха за значката.
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално
Все още не е ясно кога услугата Meta Verified ще бъде достъпна и за други страни освен Австралия и Нова Зеландия.