Зукърбърг в Камарата на представителите - като на разстрел (ВИДЕО)

5441
Зукърбърг в Камарата на представителите - като на разстрел (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images/Guliver

Данните на основателя на Facebook Марк Зукърбърг били обработвани от скандалната компания Cambridge Analytica. Това призна самият създател на социалната мрежа в изслушването пред Комисиите по търговия и енергетика на Камарата на представителите на Конгреса. Той не уточни дали е инсталирал приложението "This Is Your Digital Life", или това е направил негов приятел. Чрез това приложение професор Алекс Коган събираше данни от потребители на Facebook, с чиято помощ Cambridge Analytica създаде алгоритъм за трагетиране, който се използва с цел психологическо въздействие на политически теми.

Зукърбърг отговаряше с часове на въпросите на конгресмените. Той започна изложението си с поредно извинение за случая с Cambridge Analytica и обеща да въведе промени във Facebook, които да ограничат използването на данни на потребителите. Конгресмените пък му отвърнаха, че мрежата е пораснала, но без да настъпи зрялост. Ето какво каза Марк по десетките въпроси, с които го обсипаха конгресмените. 

Разбират ли потребителите какво ползват?

Конгресмените питаха Зукърбърг дали според него средностатистическия потребител на Facebook въобще прочита договореностите при регистрация в мрежата, на което той отговори отрицателно. "Не сте ли съгласни с мен, че е по-добре да се открие работещ начин да разбират какво правят?", попита реторично конгресмен Греъм. Конгресмен Лонг допълни: "Ако ние поканим тук всички хора, които са прочели условията за ползване на мрежата, най-вероятно ще се съберат в тази зала".

Събирането на информация и край с брокерите на данни?

Конгресмен Кастор притисна Зукърбърг да признае, че компанията купува данни от други компании, които функционират като "брокери на данни". Създателят на социалната мрежа заяви, че преди две седмици е било взето решение да се сложи край на тази порочна практика. Кастор, обаче, буквално "прегази Зукърбърг", като той не можа да се защити от обвиненията, че Facebook събира данни за потребители, които всъщност не използват социалната мрежа с цел маркетинг. "Хората избират да споделят информация с нас", опита да се защити създателят на социалната мрежа, след като му беше припомнено, че Facebook събира информация за физическо местонахождение и дори медицинска информация за хора.

Същевременно обаче, Зукърбърг каза на конгресмен Брет Гънтри, че повечето потребители на социалната мрежа не ползват опцията за контрол на личната информация. Може би защото обичат да виждат реклами, които са им полезни, предположи милиардерът.

Зукърбърг "увисна" и при въпроси на конгресмените Бен Люхан и Джо Кенеди, като каза, че не разбира питане, което гласеше: "Могат ли рекламодатели да си осигурят достъп до метаданни, като тези какви други сайтове посещават потребителите"? Създателят на социалната мрежа все пак призна, че инструментите за таргетиране се правят на база "неща, които хората като цяло избират да споделят".

Ще могат ли потребителите да изтриват данните, които компанията събира за тях?

Конгресмен Уелч се опита да провери дали Facebook би допуснала потребителите сами да имат право да изтрият данните, която компанията е събрала за тях. Зукърбърг обаче не посмя да направи подобно обещание и заяви, че това би било интересен дебат.

Подслушва ли Facebook телефона ни?

По време на изслушването сенатор Гари Питърс попита директно Марк Зукърбърг дали Facebook използва звукови данни от разговори, за да трупа данни за потребителите си. След кратко колебание Зукърбърг отвърна с уверен тон: "Не".

Ще съществува ли Facebook, ако не обработва данните на потребителите?

Дейвид Лобсак, демократ от Айова, попита Зукърбърг дали компанията му въобще ми могла да съществува, ако не събира и обработва данните на потребители си. Марк отговори отрицателно.

За случая с Андрю Босуърт

Зукърбърг бе запитан дали е запознат със случая с вицепрезидента на компанията Андрю Босуърт, който беше заявил, че "свързването между хората през социалната мрежа би могло да доведе до по-добра координация в терористичните атаки, но грозната истина е, че Facebook вярва дотолкова в свързването между потребителите си, че дори това би могло да бъде оправдано". Зукърбърг коментира, че Босуърт не е направил подобно публично изказване, а това е останало част от вътрешните разговори в компанията и че е изразил несъгласието си с него още, когато е чул думите му. Зукърбърг обаче добави, че се опитва да ръководи компанията така, че да дава трибуна на различни идеи и мнения. 

За конкуренцията и монопола

Създателят на Facebook призна, че има четири големи конкурента - Google, Apple, Amazon and Microsoft. Запитан дали това не включва и Twitter, той призна, че те предлагат същата услуга. Конгресмените бяха особено агресивни около ситуацията на монопол, която големите социални мрежи създават. "Защо купихте Instagram? Да, беше добро бизнес решение. Но според мен една компания може да се регулира чрез състезание, чрез регулация на правителството. И нека задам следния въпрос, който всички тук мислим - защо въобще трябва регулацията да е вътрешна и правена от Facebook, не трябва ли това да прави прави правителството? Какво да кажем на хората от Южна Каролина - че след всичко, което се разкри за Facebook, трябва да оставим регулацията на компанията в собствените им ръце?"

Медия ли е Facebook?

Зукърбърг се измъкна от питането дали Facebook е медия, защото ако се окаже такава, това би означавало да се превърне в платформа, която може да попадне под ударите на множество регулации най-вече по отношение на рекламата. 

"Ние сме технологична компания, защото основното, което правим, е да софтуерни инженери, които пишат код, създават продукт и услуги за други хора", каза създателят на социалната мрежа. Ние не сме медия, но сме отговорни за съдържанието, което се публикува при нас, заяви той.

Светът се смее със Зукърбърг

Изслушването на Марк Зукърбърг в Сената се превърна в повод на десетки хумористични коментари около персоната му. Потребителите на соци...

Ще бъде ли платена мрежата?

Както обикновено създателят на Facebook отвърна, че социалната мрежа ще остане безплатна.

Защо няма афроамериканци в ръководството на компанията?

Конгресмен Бътърфийлд изрази възмущението си, че в сайта на Facebook фигурира ръководство, което не представя мултикултурния профил на Америка. "Виждам петима бели мъже", заяви Бътърфийлд и попита Зукърбърг дали ще включи афроамериканец в ръководството. Марк обаче си спести отговора.

Зукърбърг каза и, че във Facebook работят 2000 души, владеещи 30 езика, които се занимават само с контратероризъм т.е. да блокират опитите на терористични организации да влияят на потребителите на мрежата и особено да спрат набиране на последователи.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ТЕХНОЛОГИИ:

Tesla може да продава хуманоидни роботи до края на следващата година

Пуснаха куче-робот с огнехвъргачка свободно на пазара в Америка

Нова сила става ключов пазар за чипове

Yettel предлага Galaxy A55 и Galaxy A35 с до 200 лв. отстъпка и в комплект с Galaxy Fit3

България в Топ 3 в ЕС по най-висока добавена стойност в ИКТ сектора

С поглед към бъдещето: CETIN България изгражда българската част от трансграничния транспортен коридор България – Сърбия

Yettel спечели престижна награда от Forbes Business Awards за зелените си политики

Xiaomi 14 и Xiaomi 14 Ultra в комплект с часовник или слушалки на супер цена предлага А1

Google уволни 28 служители, протестиращи за отмяна на договор с Израел

Вижте на живо: Сдружението за електронни комуникации обсъжда модернизиране на мрежите (ВИДЕО)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Технологии