Ако главният прокурор Иван Гешев бъде отстранен от поста, той ще може да работи като адвокат, но след като като минат две години от освобождаването. Това съобщи председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев пред bTV.
Още: Временно спират ферибота Оряхово - Бекет
Още: "Правосъдие за всеки" обяви война на Facebook: Страницата им остава блокирана
Той коментира предложението на шестима членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев заради тежко нарушение на служебните задължения.
Дерменджиев пoдчepтa, чe пoзициятa нa BAдC за настоящия главен прокурор е зaявeнa oщe пpeз 2019 г. пpи избopa нa Гeшeв и изпpaтeнa нa BCC зaeднo c ĸpитepиитe, нa ĸoитo тpябвa дa oтгoвapя eдин глaвeн прокурор. "Mнoгo пpeди мoя мaндaт, BAдC e oбявил, чe Ивaн Гeшeв нe oтгoвapя нa ĸpитepиитe на изискванията за главен прокурор", категоричен е той.
Още: Жълт и оранжев код за дъжд и студ
Още: Най-важните новини за деня: 1 октомври 2025 г.
"Последното, за което трябва да се говори в прокуратурата, е за политика", каза Дерменджиев. Скандалите в институцията той определи като разпад на държавността и началото на война между институциите и то в съдебната власт. "Това е недопустимо в нито една нормална държава и не трябва да е толерирано и допускано, коментира той. Още: Дончева за Гешев: Милиционер с психопрофил, непригоден за главен прокурор
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Специални опаковки удължават срока на годност на прясната риба в Kaufland
Още: Заради ремонт: Въвеждат временна организация на движение в два участъка от АМ "Тракия"
"Често се случва ръководителят и заместниците му да имат конфликти, а в случая те трябва да бъдат разрешени от ВСС. Първо е искането е за отстраняване на Иван Гешев и то ще бъде разгледано най-напред от Висшия съдебен съвет. Ако постъпи искане за отстраняването на Борислав Сарафов, то ще бъде разгледано след това," уточни председателят на Висшия адвокатски съвет.
Според Ивайло Дерменджиев политическата квота в прокуратурата и съда пречи, тъй като изразява волята на политическата класа. Той напомни също, че Висшият съдебен съвет е с изтекъл мандат и решенията му ще бъдат интерпретирани в една или друга посока. "Това е нещо, което политиците не свършиха, за да има редовен орган, чиито правомощия да не бъдат оспорвани", добави той.