Бдения в страната в памет на загиналите по пътищата. Хората искат незабавни и радикални мерки срещу бездействието на институциите и безумието по българските пътища. Бдението в София се проведе пред Съдебната палата. Под прозорците на магистратите се събраха родители, близки и роднини на деца загинали по пътищата в страната.
Още: Защо България още разчита на метални мантинели? Експерти с тревожен отговор
Тази вечер дойдоха и много деца, които носиха със себе си палатки с призив войната по пътищата да спре. "Аз искам да порасна" - това бяха едни от най-силните думи, които можеха да се чуят пред Съдебната палата. Деца от спортната школа на "Славия" също дойдоха, за да почетат паметта на двамата си загинали приятели на АМ "Тракия".
Протестиращите настояват за строг контрол, бързи и справедливи присъди спрямо шофьорите, причинили тежки катастрофи и не на последно място спешни инфраструктурни промени. "Крайно време е да се носи наказателна отговорност, да се посочат хората от АПИ, хората, които откраднаха парите от магистралите, хората, заради които загиват деца и да има вкарани в затвора", заяви Петя Иванова от Сдружение "Ангели на пътя".
Още: Тежка катастрофа със загинали затвори магистрала "Тракия"
На протеста бе и Красимир Филипов, баща на убития на пешеходна пътека Филип. "За мене не е непоносимо как може тир да премине през ограничителни мантинели - те за какво? Да ги махнат! Къде е държавата?", попита почерненият родител.
"Стига вече" - с този призив излязоха и протестиращи в Пловдив. И там те поискаха незабавни и радикални мерки срещу бездействието на институциите.
След края на събитието от Сдружение "Ангели на пътя" разпространиха и официална позиция.
Ето какво написаха на своята Facebook страница:
От името на Сдружение „Ангели на пътя“, както и от името на всички родители и близки на загинали и пострадали по пътищата, благодарим от цялото си сърце!
Благодарим на всеки човек, който днес застана пред съдебните палати. На всеки, който избра да не бъде безразличен. На всеки, който застана до нас в защита на най-святото човешко право – правото на живот. Правото всяко дете да порасне.
Вашето присъствие беше повече от подкрепа. То беше надежда. Беше сила. Беше обещание, че няма да позволим трагедиите да бъдат забравени.
Ние – майките, бащите, братята, сестрите, бабите, дядовците и близките на деца, чиито животи бяха прекъснати на пътя – ви благодарим за всяка прегръдка, за всяка сълза, за всяка дума и за всяка протегната ръка.
Днес не бяхме сами. Днес бяхме едно общество, което каза ясно: СТИГА!
Специално благодарим на всички деца, които застанаха редом с нас. Вашите усмивки ни дават сили да продължим. Вашите очи ни напомнят защо не можем да се откажем.
Обещаваме ви, деца, че ще продължим тази битка. Ще направим всичко по силите си, за да живеете, да растете, да мечтаете и да сбъдвате мечтите си. Защото всяко дете заслужава бъдеще.
А нашите деца... макар вече да не са сред нас... ще продължат да живеят чрез всяка спасена човешка съдба, чрез всяка предотвратена трагедия и чрез всяко дете, което ще се прибере живо у дома.
Нека никое дете повече не бъде отнето от пътя. Нека никой родител повече не плаче над детска снимка вместо да прегръща детето си.
Благодарим ви! Заедно можем да спасим човешки живот. Заедно можем да променим България