Цените на храните продължават да растат, а Държавната комисия за стоковите борси и тържищата регистрира поскъпване на основни стоки през април. През първата седмица на май прави изключение с известно понижение на цените, но тенденцията остава към покачване. В същото време официалната статистика показва за април, че инфлацията се свива на фона на отчетените по-високи цени през месеца.
"Наблюдаваме 30 основни хранителни продукти. Пречупването се случи на 28 април. До тогава имахме плавна и устойчива тенденция към повишаване. От 28 април насам пак имаме съвсем слаба тенденция, но в посока надолу", заяви пред БНР шефът на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. По думите му 2025 г. е тръгнала по-скъпа годината от предишната:
"Имаме сериозно повишаване на млечните продукти на годишна база - с около 20% на киселото и прясното мляко и с около 10% при сиренето и кашкавала. При месата - устойчив пазар на пилешко и свинско месо, на яйца съответно. Захарта е под нивата от миналата година. Брашното е с около 17% по-високо. Олиото се стабилизира на равнище между 3.15 - 3,25 лв. За последните 10 дни почти няма вариации в основните хранителни продукти", обясни той и изброи още:
Още: Скъпотия: Цените на храните продължават да растат
"Осезателно има намаление при плодовете и зеленчуците, при някои от тях. При зелето и лука имаме увеличение, но на годишна база лукът е под нивата от миналата година. Всичко се забави в следствие на вариациите на климата и това намаление на цените, което се случва след април, се забави с около 15-20 дни. По отношение на какаото и кафето все още има стрес на пазара. Затова наблюдаваме и доста сериозни ценови изменения в сладките неща, най-вече при шоколадите. Ценовият пик от края на март при какаото и кафето сега се отразява на пазара на дребно. Вече имаме стабилно предлагане и на кафе, и на какао. Стабилизираха се нивата на високи равнища. Тенденцията е да се увеличават световните запаси. Там тепърва предстои да видим промени", каза той.
Още стоки и общата сметка
"При варивата е почти без промяна. Като цяло стабилно пазарно взаимодействие. Темпът не е голям, бавен е. Има и повишаване, но аз очаквам с предлагането на повече продукти да видим и спадане в потребителската кошница. Разликата спрямо миналата година е 10 лв. Ако от всички 30 продукта закупим по единица, само 2,5 от тези 10 лв. са от пресните картофи. Очаквам при по-високо предлагане вече да имаме и спад в тези цени и вече да поддържаме една разлика от порядъка на 3 до 3,5%", обяви Иванов.
Цената на потребителската кошница с основните 27 храни е била 91 лв. през 2024 г., а в момента е 101 лв., изчисли Иванов. По думите му климатът е основната причина за малко по-високото равнище на цените.
Още: Търсете синия печат, ако искате българско агнешко
Снимка: БГНЕС
"Нямаме причина, която да раздвижи пазара осезателно и да видим резки изменения. Нищо ненормално няма в пазара и нищо особено, което да разтревожи". Председателят на ДКСБТ увери, че преди утрешния празник Гергьовден няма промяна в цената на агнешкото месо. По думите му цената е почти на нивото от миналата година.
Още: Заради износ в САЩ: Шоково поскъпване на яйцата
"Има достатъчно предлагане на агнешко месо. Нормален пазар. Нямаше вариации в цените, каквито се очакваха - бяха словесни спекулации. Пазарът показа, че всичко е абсолютно нормално".