"Четири лапи" настоява за правила при онлайн търговията с животни

3130
"Четири лапи" настоява за правила при онлайн търговията с животни
Снимка: Четири лапи

Продажба на участвал в боеве питбул, размяна на куче от порода кане корсо за смартфон, търговия със защитени животински видове, продажба на бременни животни или селскостопански животни за клане... Това са само част от обявите, които могат да бъдат открити в почти всяка онлайн платформа за обяви. Проучване на международната организация за защина на животните „Четири лапи“, извършено в 10 страни през последната година сочи, че липсата на ясни правила и контрол върху съдържанието в сайтовете за обяви излага на потенциални рискове както животните, обект на онлайн търговия, така и потребителите.

„За разлика от покупката на дрехи, книги или техника онлайн, търговията с животни поставя много въпроси от морално естество и крие потенциални рискове, от които страдат не само животните,“ обяснява д-р Марина Иванова, директор на „Четири лапи“ за България. „От една страна, търговията с животни с неясен здравен статус представлява опасност както за здравето на самите животни, така и за това на хората, които ги придобиват. В това отношение особено рискови са екзотичните животни, една голяма част от които са обект на незаконен внос и придобиване. От друга страна, закупуването на болно животно води до непредвидени разходи, които новите собственици невинаги могат да покрият и до дълбоки емоционални травми при загубата на новия домашен любимец вследствие на заболяване.“

В защита на животните, обект на търговия, в началото на юли „Четири лапи“ стартира мащабна международна кампания, целяща да убеди платформите за обяви да въведат правила при покупко-продажбата на животни. На сайта на кампанията www.petdeception.org потребителите могат да се запознаят подробно както с проблемите, до които води липсата на контрол в търговията с домашни любимци онлайн, така и да проверят до каква степен сайтовете с обяви защитават интересите както на животните, така и на техните потенциални бъдещи собственици. Специално разработеният от „Четири лапи“ Детектор за измами с домашни любимци класира сайтовете в зависимост от това до каква степен са въвели предложените от организацията мерки за защита на животни и потребители.

Според д-р Иванова, нерядко съдържанието на обявите за продажба на животни е подвеждащо. „Много често предлаганите за продажба животни нямат нужните документи - както относно ваксинации и здравословно състояние, така и за произход. При търговията с кученца е честа практика бебетата да не са ваксинирани и обезпаразитени и да са плод или на непрофесионално домашно развъждане, или на масово развъждане в т. нар. ферми за кучета, където животните са подложени на изключителни жестокости в името на лесната печалба. Последиците от такъв тип търговия биха могли да бъдат травмиращи за животни и хора – редовно получаваме сигнали за закупени болни кученца, а не са изключение и случаите, когато обявено за уж породисто животно след като поотрасне изобщо не прилича на обявената порода. Често такива животни попадат на улицата, тъй като покупката им е била плод на моментно настроение и стопаните им вече не искат да се грижат за тях.“

Проучването на „Четири лапи“ обхваща 42 големи сайта за обяви в страни, в които организацията има свои представителства – Австралия, Австрия, Белгия, България, Великобритания, Германия, Нидерландия, Румъния, Швейцария и Южна Африка. Някои от сайтовете имат по над 50 000 обяви за покупко-продажба на животни. Изводите от проучването сочат категорично, че контролът върху съдържанието от страна на администрацията на сайтовете е недостатъчен, а на места дори отсъства.

Мартина Маринова, главен инструктор от фондация "Очи на четири лапи": Най-трудното е намирането на средства

На 21 юни, от 11:00 часа в градинката зад Националния дворец на културата, се състоя официалното кръщаване на тазгодишния випуск кучета...

„Част от проучването ни в България включваше публикуване на фиктивни обяви, чието съдържание не отговаря на българското законодателство,“ продължава д-р Иванова. „В четирите най-големи сайта за обяви публикувахме обява за продажба на мармозетка – забранена за притежаване от частни лица според Закона за защита на животните. Съдържанието се появи навсякъде, като само един от сайтовете свали обявата в рамките на 24 часа и то защото използватана снимка не беше авторска.“

Сред мерките, които експертите на „Четири лапи“ определят като особено важни за защитата на животни и потребители и настояват да бъдат въведени от отговорните платформи, са:

Проверка на обявите касаещи животни преди да бъдат публикувани и отстраняване на онези, чието съдържание е заблуждаващо или е в нарушение на законовите и етични норми;

Проверка на идентичността на продавачите, за да се избегне подаването на обяви с незаконно съдържание от анонимни потребители;

Задължителна информация в обявата за здравословното състояние на предлаганото животно, спецификата на вида и необходимите грижи, за да се избегне покупката в резултат на моментно емоционално решение;

Международен екип от лекари прегледа 9 от мечките в парка край Белица

През изминалите два дни стоматологът д-р Марк Лузе и ветеринарният лекар д-р Франк Гьориц, заедно с международен екип от лекари от Авст...

Забрана за публикуване на обяви за следните типове животни: забранени за притежаване от частни лица, застрашени видове, уловени в дивата природа, под определена възраст, бременни или предназначени за клане и храна на хора или други животни.

 

„Четири лапи" е международна организация за защита на животните с централа във Виена, Австрия и представителства в 12 страни, сред които и България. Създадена през 1988 г. от Хелмут Дунглер, организацията популяризира хуманното отношение към животните чрез последователни кампании и проекти. Успехите на „Четири лапи" са в резултат на проучвания и научна работа, както и на активно лобиране на национално и международно ниво. Усилията на „Четири лапи" са съсредоточени в помощ на животни, чието съществуване зависи изцяло от човека: бездомни кучета и котки, опитни животни, селскостопански животни, животни компаньони, както и отглеждани в неподходящи условия големи котки, мечки и орангутани.

Офисът на „Четири лапи” в България функционира от 2000 г. У нас организацията е позната най-вече с кампаниите си в помощ на бездомни животни, както и с Парка за танцуващи мечки в гр. Белица, изграден съвместно с фондацията на Бриджит Бардо. Всички проекти и кампании на „Четири лапи” се финансират изцяло от дарения, идващи от над половин милион поддръжници на организацията от целия свят.

От 2008 г. „Четири лапи” съдейства активно на онези общини, които имат желание да решат въпроса със скитащите животни чрез хуманни средства, но нямат ресурс за това. Досега екипи на организацията са работили в над 30 общини у нас и са обработили над 10 000 животни.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com