Според спелеолози, поставянето на тръба при река Струма, като метод за справяне с кризата с водата в Перник, е "безсмислен". Те извършват проучвания на карстовите води в района в опит да намерят алтернативен водоизточник за язовир "Студена", пише "Сега". За реализиране на идеята регионалното министерство ще отдели 1 890 000 лева.
Още: Най-важните новини за деня: 11 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 12 май 2025 г. (понеделник)
Припомняме, че с парите ще бъде извършена аварийна мярка, за да се вкара повече дебит в язовир "Студена". Експертите смятат, че в момента замерванията на реката се извършват по "допотопен" начин и така се размътва водата надолу по другите извори.
По мнение на известния природозащитник Атанас Русев, методологията е странна, тъй като не дава точен резултат. Той обяснява, че в момента се изграждат с бентове, поставя се тръба, през която преминава цялото количество вода, а в края има резервоар с вместимост 1 000 литра. Методът е да се засече за колко време водата ще го напълни Русев обяснява, че данните няма да бъдат точни, тъй като мястото на река Струма, на което се извършват замерванията, е преди водоемът да е приел притока си от Палакарийския воден канал.
Освен това, спелеолозите алармират и за замърсяване на извора Врелото. Природозащитникът посочва, че този начин на изследване "единствено може да навреди върху естествения баланс на карстовите води под земята и да доведе до непредсказуеми и непоправими последствия".
Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост
Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.