Френско НПО с критики към местните власти заради скандала с българи-сезонни работници

08 май 2020, 07:37 часа 2675 прочитания 0 коментара

Защитници на правата на мигрантите разкритикуваха отказа на френските власти да допуснат в страната им 73-ма сезонни работници от България, предаде БГНЕС.

Още: Вариант за изход от задънената улица с избора на шеф на БНТ: Говори доц. Светлана Божилова (ВИДЕО)

Още: Още два изтребителя F-16 пристигнаха в авиобаза "Граф Игнатиево" (ВИДЕО и СНИМКИ)

Българите бяха върнати след 2 дни престой, с полет от Париж до София. Това стана в деня, в който френският министър на вътрешните работи Кристоф Кастанер обяви, че границите на страната ще останат затворени до 15 юни за гражданите на останалите европейски държави, но "ще станат възможни някои допълнителни изключения". Кастанер спомена по-конкретно хипотезата за "належащ икономически мотив, в частност сезонните работници в селското стопанство".

"Това влиза в пълно противоречие с онова, което се случи тази сутрин, когато 73 българи, следователно граждани на Евросъюза, бяха "върнати в нарушение на (правилата за) защита на здравето и основните права", казва Лор Палан, която е директор на Френската национална асоциация за оказване на помощ на границите на чужденците. Тя е посетила на място групата на летище "Шарл де Гол" в Париж.

Иначе пред български медии върналите се наши сънародници са категорични, че всичко станало заради няколко души с временни трудови договори и че отношението към тях от френските власти било ужасно. Една от жените твърди, че са им давали по "парченце хляб" и са ѝ взети лекарства.

Още: "С какво заслужиха тези хора": Наводнение засегна семейството на убитата от АТВ Христина (ВИДЕО)

Още: Шестото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново

Още: "Десетки българи са блокирани на летище "Шарл де Гол", защото пробвали да започнат сезонна работа"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес