КНСБ: Данъците и доходите да са централни теми в предизборния дебат

10 юни 2021, 12:58 часа • 4821 | прочитания

Една от централните теми на предизборния дебат би трябвало да е данъчната система и нейната справедливост, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 1 май 2025 г. (четвъртък)

„Всички очаквания на хората за промени дълбоко се коренят в чувството за несправедливост. В основата стои необходимостта от по-справедливото преразпределение от публичните средства“, посочи Димитров пред участниците в пресконференция, посветена на Меморандума на КНСБ за Справедливи доходи и данъци.

От синдиката предлагат стартиране на дебат за промяна в данъчната система, формулата за която са означили като „15 + 15 + 15 + Необлагаем минимум“. Предложението включва въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата за страната, 15% данък върху доходите на физически и юридическите лица, както и намаляването на общата ставка на ДДС от 20% на 15%.

Според КНСБ потребителската данъчна тежест към момента е твърде висока, дори непосилна за една част от обикновените работници, както и е непропорционално разпределена.

Още: Задават се градушки: Готови ли сме да ги посрещнем?

Още: Най-важните новини за деня: 30 април 2025 г.

В момента съотношението на приходи от преки и косвени данъци в общите данъчни приходи е 29% към 71%. Така на практика по-голямата част на парите в държавата са от домакинствата, а не от бизнеса.

„Мантрата, че ниският корпоративен данък ще привлече потоци от инвестиции, въобще не се потвърждава“, смята Пламен Димитров, цитиран от БГНЕС. За пример той посочи постигнатото съгласие от страните в Г-7, които се договориха за въвеждане на ставка на корпоративния данък от минимум 15%.

От КНСБ напомниха и за някои други свои предложения – поетапно увеличение на максималния осигурителен доход, въвеждане на данък върху финансовите транзакции, повишаване на данък „дивидент“ от 5% на 10%, въвеждането на т. нар. дигитален данък, както и въвеждането на допълнителни данъчни стимули за повишаване на квалификацията във фирмите.

От синдикатите настояха и за ускорен ръст в заплатите, средногодишно с 12,5%, като на преден план изведоха нарастването на минималната работна заплата с 17,5% за година. Така те смятат, че ще постигне съотношение минимална-средна заплата от 50% към 2025 г., а поне половината от наетите ще получават „заплата за издръжка“ към 2022-2023 г. От КНСБ категорично подкрепят проекта за Директива за адекватни минимални работни заплати в ЕС, призовавайки това да направят и бъдещите парламентарно представени партии и членове на правителството.

Още: Мама срещу татко - рисковете от задължителното споделено родителство: Говори адв. Райна Аврамова (ВИДЕО)

Още: "Счупен" ли е изтребителят F-16: Говори командирът на ВВС (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес