В официалните правителствени оценки за броя на източноевропейците, които ще се преместят да живеят и работят във Великобритания, допустимата грешка е до 50%, предупредиха британски депутати.
Още: Експерт: Последната година и половина българинът кара по-разумно
Още: От 4 юли: Промяна в движението през "Петрохан"
Депутатът Бърнард Дженкин, председател на комисията за публична администрация, определи допустимата грешка в официалната статистика за имиграцията като „масивна”.
Този извод ще повдигне въпроси за точността на правителствените данни за имиграцията и ангажираността на британския премиер Дейвид Камерън да сведе имиграцията в рамките на десетки хиляди до 2015 година, коментира британският вестник „Дейли телеграф”.
Данните за имиграцията са калкулирани на база на изводите от изследване сред международните пътници, при което до 900 000 души, които пристигат във Великобритания всяка година, включително 5 000 чужденци, са спирани и разпитвани от служителите в пристанищата и летищата.
Националната статистическа служба е използвала резултатите от това проучване, за да изведе, че 56 000 източноевропейци са дошли да живеят в Обединеното кралство през 12-те месеца до юни 2012 година и 28 000 са напуснали страната, оставяйки „нетната” сума от 28 000 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Глоба от ЕС за България за милиони - заради филми. Къде е държавата за авторските права?
Още: 38 градуса в един град от страната. Времето утре - 4 юли 2025 г.
Въпреки това Дженкинс посочи, че допустимата грешка в сумата от 28 000 души е „масивна” - тя може да бъде грешна с до 50%. От това следва, че реалният брой може да се окаже с 14 000 души по-висок или по-нисък от оценката на правителството.
Депутатът подчерта, че броят на чужденците, участвали в изследването, на което се базират прогнозите, е „изумително нисък в сравнение със сложността и мащаба на това, което трябва да бъде изчислено, което пък води до много големи допустими грешки”.
Депутатите напомниха, че в края на годината ще паднат ограниченията за гражданите на България и Румъния на британския трудов пазар и посочиха, че се опасяват от голям наплив на имиграция от двете страни.
Още: Заради задръстванията: Монтираха светофар на път в Кресна
Още: Детска школа за природолюбители се провежда през целия юли в Централни хали