Централизиран контрол за качеството на храните в цяла Европа, предлага националният омбудсман Мая Манолова. Страната ни ще настоява за бързо приемане на единно законодателство за стандарт, в което да бъдат заложени сериозни санкции.
Още: Липсва в документите назад: Защо сега Европа се захвана с македонската идентичност и език?
Още: „Агрион“ даде официален старт на жътвата
В момента се подготвя евродиректива, която да прекрати нелоялните практики на производители и търговски вериги, които прилагат различни стандарти за потребителите в различните страни от Европа.
„Ние в това законодателство, освен единни стандарти, много държим да има и сериозни санкции, които в момента предложението дава възможност да бъде до 4% от годишния оборот на тези компании”, каза Лиляна Павлова, министър за българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Според Мая Манолова за контрола трябва да следи единен европейски орган, който да следи дали хранителните продукти са еднакво качествени във всички европейски магазини.
Още: "С морето шега не бива": Спасителите на плажа са с ново работно време
Още: Проф. Рачев показа "печената керемида" и "турбо жегата" до 43 градуса
„Съмнявам се, че националните органи ще бъдат в състояние да правят тази преценка и ще имат смелостта да се изправят срещу могъщите мултинационални компании”, коментира Мая Манолова, цитирана от bTV.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Пожарите са потушени": Въпреки това огнеборците очакват тежък сезон
В понеделник проблемът с двойните стандарти ще бъде обсъден и на европейски форум на високо равнище в София.
Лиляна Павлова коментира, че например предлагани чай и мляко в България се продават 85% по-скъпо, отколкото същите продукти в Австрия, Чехия или Италия. „Ние не можем да позволим и да приемем, че един детски плодов сок у нас се продава на цена 60% по-висока, отколкото в Италия, Австрия, Германия и Чехия. Или, че купуваме почти три пъти по-скъпо макаронени изделия. Това не можем да го допуснем“, заяви министърът.
Вторият компонент на проблема двоен стандарт при храните е в химическото съдържание на продуктите. „Не може в безалкохолна напитка в държави от Централна Европа да има захар, а при нас глюкозни заместители. Това е недопустимо. Не може сирена и друг тип продукти да са шуплести и с подобно неприемливо съдържание. Та, дори в млечния шоколад с ядки, който се предлага в България, ядките са с 6 по-малко. Да не говорим, че в нашия шоколад няма и капка масло. А същият, предлаган в другите държави, има“, изброи министър Павлова.
Още: Кой има имен ден днес, 1 юли 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 1 юли 2025 г. (вторник)