Следващата седмица се очаква пикът, като вторник-сряда ще имаме по 15 000 заразени. Независимо от по-малкия брой заразени днес, нямаме поводи за оптимизъм за края пандемията. Това сподели проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология при БАН.
Още: Полицията погва водачите на тротинетки в София
Още: Доброволци продължават да разчистват засегнатите къщи в Северозападна България
По думи на специалиста, Омикрон не замразява силно белите дробове, а единствено стига горните дихателни пътища и носоглътката. Професорът е на мнението, че ако е имало по-голям процент ваксинирани, нивото на смъртност щяло да бъде много по-ниско. Дава пример, че нашето ниво на смъртност е равно с това на Великобритания, а те са 68 милиона души. Също така у нас има 33 000 починали, а в Япония 18 000.
Специалистът споделя, че Омикрон може да е последният вариант на пандемията, като за нея Омикрон е естествената ваксина. Въпреки, че СЗО предвижда през есента да има нов още по-заразен и слаб вариант, който ще се превърне в сезонен грип.
Американско изследване доказва, че с 2 поставени дози от РНК ваксина 73% по-леко се кара вируса. А до 44-48% предпазва от заразяване. Това е повод да се вярва в новите РНК ваксини, които показаха своята ефективност, допълва проф. Пенка Петрова.
Още: Кой има имен ден днес, 2 май 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.