Работа през лятото: Рискове и полезни съвети

22 май 2025, 14:23 часа • 391 | прочитания

Началото на летния сезон крие рискове за трудовите права на работещите, затова от от ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) дават полезна информация за какво да се внимават при започването на работа. Краткосрочната заетост в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ и необходимостта от бързо наемане на работна ръка увеличава риска от използването на недеклариран труд. Секторът е рисков по отношение на използването на различните му проявления – от липса на трудови договори или договаряне на фиктивни условия в тях, до нарушения по заплащането на труда, работното време, отпуските и др., напомнят от ГИТ.

ОЩЕ: Бизнесът настоява за облекчен достъп на чужди работници до пазара на труда

Полезна информация

Писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен трудовите права. Той се сключва преди постъпване на работа. Преди реално да започне работата, работникът или служителят трябва да е получил екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в Националната агенция за приходите (НАП), както и длъжностна характеристика. Работодателят няма право да допуска наетия до работното му място, преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.

Според българското законодателство работата без трудов договор не е маловажно нарушение и при всеки установен такъв случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лв.

ОЩЕ: Внасяме стотици хиляди работници от 65 държави

Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят.

За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно. Трябва също да подават сигнали, докато са още на работните си места и може да бъде установено безспорно, че полагат труд без сключен трудов договор. В Инспекцията по труда често постъпват сигнали от работници, които са работили без трудов договор и не им е платено, след като са освободени. В тези случаи контролните органи на Агенцията са възпрепятствани да се възползват от правомощията си да обявят съществуване на трудовото правоотношение. Друга практика е при прекратяване на трудовото правоотношение да не се изплаща част от възнаграждението, която е договорена устно. В тези случаи, поради липса на писмени доказателства, че сумата е дължима, работодателят не може да бъде задължен да я изплати.

ОЩЕ: Разкриха значителен брой работещи без трудови договори в хотелиерството и ресторантьорството

От ИА ГИТ обръщат внимание на работниците и служителите, че могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран чрез разработения специален софтуер. Той представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др.  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес