Онази част от дейността на евентуалната организирана престъпна група, която е свързана с този кокаин в България, ще бъде много внимателно разследвана.
Още: Прогноза за времето - 17 юни 2025 г. (вторник)
Още: Купуваме съвместно с Франция 3D военни радари
Това каза главният прокурор Борис Велчев след заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) за задържаните у нас, след акцията в испански води срещу кораба "Свети Николай" и 21 български моряци.
У нас в ареста няколко дни престояха Дойчин Дончев и Руслан Колев с обвинения за организирана престъпна група - Дойчин Дойчев като участник в нея, а на Руслан Колев като организатор. Спецсъдът обаче ги пусна от ареста и посочи, че липсват доказателства за наличие на организирана престъпна група. Макар прокурорът по делото да каза, че ще обжалва мярката, се оказа, че това не е направено и така на практика обвинението се съгласиха с мотивите на съда.
Около седмица по-късно, днес, ръководителят на държавното обвинение Борис Велчев посочи, че не може да даде оценка на работата на българската прокуратура и предстои да се запознае с това, което е извършвано досега. След като бе помолен да обясни какво означава "евентуална организирана престъпна група", Велчев каза: "Ако има такава организирана престъпна група". След като му бе посочено, че всичко това се случва след няколко месечно разследване, той каза единствено: "Недейте да бързате".
Още: Най-важните новини за деня: 16 юни 2025 г.
Още: Къде ще е по-прохладно утре: Прогнозата на Никол Станкулова
Борис Велчев обясни и че задържаните в Испания 21 български моряци се съдят в Испания, а не у нас, защото "има принципи на международното наказателно право и принципи на националните наказателни законодателства. Въпрос на местоизвършване на престъплението", каза главният прокурор.
"Прокуратурата е в тежко финансово състояние - в същата степен, в която цялата съдебна власт е в тежко финансово състояние. Когато парите не стигат на всички държавни институции, трябва да правим икономии. Правилно беше решението на Висшия съдебен съвет да не се дават нови щатни бройки. Иначе прокуратурата има достатъчно пари да си гледа работата, но увеличаване на щата във време на криза не е добро финансово решение", заяви Борис Велчев, след като днес правителството на съдебната власт взе решение за това.
Още: Промени в движението по магистрала „Тракия“ във вторник и сряда
Още: Скритите уроци в житейските предизвикателства (ВИДЕО)
Редактор: Георги Иванов